Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile libere in afara de concediul de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile libere in afara de concediul de odihna

Buna ziua,

In afara de concediu de odihna, conform legii, se mai acorda si alte zile libere pentru casatorie, deces, etc.?

Va multumesc!
Art. 152 C.mun.
(1) În cazul unor evenimente familiale deosebite, salariaţii au dreptul la zile libere plătite, care nu se includ în durata concediului de odihnă.
(2) Evenimentele familiale deosebite şi numărul zilelor libere plătite sunt stabilite prin lege, prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.

Prin urmare, daca in ccm aplicabil , in reg.intern al angajatorului este prevazuta acordarea de zile libere platite in cazul unor evenimente deosebite familiale - casatorie, nastere copil, deces etc. - , angajatorul are obligatia de a le acorda.