Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu crestere copil

Buna ziua.va rog sa imi spuneți cum este corect:sotia este in Ccc iar tatal copilului nu doreste sa beneficieze de 1 luna CCC....soția poate sta acasa ultima luna fara salar sau merge la serviciu mai repede cu 1 luna? Cu cat timp inainte se depune cererea pt revenirea la locul de munca? Multumiri anticipate.
1. Daca tatal copilului indeplineste conditiile pentru a beneficia de CCC atunci, fie ca intra sau nu cel putin o luna in CCC) se reduce CCCal mamei cu o luna de zile.

2. In aceasta luna de zile mama poate relua activitatea sau poate solicita concediu fara plata pentru cresterea copilului.

3. In cazul in care reia activitatea face cerere catre angajator cu vreo doua saptamani inainte.

4. In cazul concediului fara plata face cerere tot catre angajator si apoi anunta la AJPIS, in scris, pentru a i se plati contribuitia la sanatate pe acesta luna (adauga o copie dupa cererea de concediu fara plata aprobata de angajator sau o adeverinta ca este in concediu fara plata pentrui cresterea copilului pama la varsta de 2 ani).