Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj dupa 6 ani de la divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj dupa 6 ani de la divort

E VORBA DE UN PRIETEN:
a divortat in urma cu 6 ani insa nu a facut partajul.
Ar dori sa il faca acum. Ce costuri implica ? e vorba de 1 apartament cu o valoare aproximativa de 500 milioane lei vechi.
De la data divortului fosta locuieste impreuna cu fiica in apartament si nu se grabeste cu vanzarea apartamentului si nici un fel de intelegere baneasca cu amicul meu,
Poate introduce oricand actiunea de partajare a bunurilor comune.
In prezent taxele de timbru s-au modificat, in ceea ce priveste partajul aceasta este de 3% din valoarea masei partajabile.
fosta sotie poate fi obligata sa plateasca jumatate din taxa de timbru?
nu, taxa de timbru o plateste reclamantul .
dar, la introducerea actiunii de partaj aceasta este de 19 ron. doar daca sotia (fosta ) contesta partajarea, deci nu cad de acord cu privire la masa partajabila, at se plateste o taxa de timbru in cuantum de 3% din valoarea masei partajabile .
daca partajul se face pe cale amiabila se poate incheia o tranzactie care se semneaza de parti in fata instantei .
cu alte cuvinte de dragul sicanei fosta poate contesta partajul si nu o "costa" nimic?
Chiar daca e bun comun....
sotul poate cere instantei sa o oblige pe parata la restituirea cheltuielilor de judecata .