avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 431 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj dupa 6 ani de la divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj dupa 6 ani de la divort

E VORBA DE UN PRIETEN:
a divortat in urma cu 6 ani insa nu a facut partajul.
Ar dori sa il faca acum. Ce costuri implica ? e vorba de 1 apartament cu o valoare aproximativa de 500 milioane lei vechi.
De la data divortului fosta locuieste impreuna cu fiica in apartament si nu se grabeste cu vanzarea apartamentului si nici un fel de intelegere baneasca cu amicul meu,
Cel mai recent răspuns: liliche , utilizator 23:18, 9 August 2009
Poate introduce oricand actiunea de partajare a bunurilor comune.
In prezent taxele de timbru s-au modificat, in ceea ce priveste partajul aceasta este de 3% din valoarea masei partajabile.
fosta sotie poate fi obligata sa plateasca jumatate din taxa de timbru?
nu, taxa de timbru o plateste reclamantul .
dar, la introducerea actiunii de partaj aceasta este de 19 ron. doar daca sotia (fosta ) contesta partajarea, deci nu cad de acord cu privire la masa partajabila, at se plateste o taxa de timbru in cuantum de 3% din valoarea masei partajabile .
daca partajul se face pe cale amiabila se poate incheia o tranzactie care se semneaza de parti in fata instantei .
cu alte cuvinte de dragul sicanei fosta poate contesta partajul si nu o "costa" nimic?
Chiar daca e bun comun....
sotul poate cere instantei sa o oblige pe parata la restituirea cheltuielilor de judecata .

Alte discuții în legătură

Taxa de timbru partaj bunuri comune vertigoo vertigoo Taxa de timbru este acceasi in cazul partajarii bunurilor comune ale sotilor, indiferent ca partajul se face in cadrul procesului de divort sau ulterior? ... (vezi toată discuția)
Pasii de parcurs pt. un partaj de comun acord si costul acestuia mihaela1276 mihaela1276 Buna ziua, Eu si fostul sot am achizitionat in timpul casatoriei doua apartamente prin credit ipotecar. Unul a fost deja achitat integral. M-am inteles cu ... (vezi toată discuția)
Partaj Adela A Adela A Buna ziua! As dori sa va intreb care este cea mai simpla si mai ieftina cale de a realiza partajul intre mine si fostul sot, in conditiile in care divortul ... (vezi toată discuția)