Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... impartire casa parinteasca intre frati
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

impartire casa parinteasca intre frati

Suntem patru frați, două fete și doi baieti (aceasta fiind și ordinea în care ne-am născut),dintre care sora cea mare și cu subsemnatul ( cel mic)locuim cu părinții .După ce m-am căsătorit ,am construit anexat de casa parinteasca două camere , un garaj , o magazie și , împreună cu alte două camere din casa parintilor ,am format un apartament pentru familia mea.
Având în vedere ca părinții sunt în vârstă ,aș vrea sa știu care sunt etapele pe care trebuie să le parcurg pentru a obține un act de proprietate asupra a ceea ce am investit .Menționez ca mă aflu în bune relații cu frații și părinții mei.
Pentru a avea act de proprietate ar trebui ca parintii sa va faca un act de donatie(din cate cunosc e ceva mai ieftin) sau act de vanzare- cumparare.
Daca nu se fac actele inainte ca unul sau abii parinti sa nu mai fie se va face prin deschiderea succesiunii.
Dificil, mai dificil dupa deschiderea mostenirilor, zic eu. Intai depinde cum ati construit, legal sau nu, apoi e necesar sa dezmembreze parintii si apoi, in functie de cum anume ati construit, sa va dea... in plata sau similar partea dv. de imobil. Depinde de amplasament, de urbanismul local etc.
Cat timp parintii sunt in viata cel mai indicat act juridic ar fi un contract de vanzare-cumparare sau daca sustineti ca va intelegeti cu fratii un contract de intretinere in care ceilalti frati vor fi declaranti.
Donatia in cazul in care mai exista si alti descendenti (fratii dvs) implica unele riscuri si oricum e cu raport (se aduce fictiv la masa succesorala)