Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Nereguli contractare prima casa
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Nereguli contractare prima casa

Am demarat achizitionarea unui apartament in sibiu prin programul prima casa de la un dezvoltator din sibiu.am incheiat un precontract de vanzare cumparare la notar.. am platit catre vanzator si cei 5 la suta(2000 euro pret apartament 39000 euro...(prcontract incheiat in data de 30.10.2015 si prelungit cu aceleas clauze in 17.12.2015) am obtinut toate aprobarile inclusiv de la fondul de garantare si amplatit toate taxele catre fond...si banca asigurari..etc. in data de 27 ianuarie trebuia semnat contractul final.....vanzatorul(dezvoltatorul) refuza semnarea pe motiv ca diferenta de curs del adata incheierii atecontractului si contractul final nu este inclusa in pret.Cu toate ca nu rezulta di antecontract acest lucru am fost de acord sa-i achit acesta suma circa 3500 ron... dar spune ca nu are cadrul legal sa-mi incasese.cere anularea antecontractului incerea altuia si reluarea procedurilor..ce ma sfatuiti sa fac?am ajuns la capul rabdari si la fundul sacului.. Cu stima

scuze greselile dar de ieri nu am dormit si nu am mancat nimic....
Daca vanzatorul nu vrea sa semneze contractul in conditiile din promisiune atunci se poate aplica prevederea conform careia acesta este obligat sa va restituie dublul avansului.