avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 713 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale evaluare imobil in vederea stabilirii cotei de ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

evaluare imobil in vederea stabilirii cotei de impozitare

Buna ziua,

Detin un apartament 3 camere Bucuresti (zona Ilioara sector 3) in care isi au sediul social si 2 firme + un PFA (toate ale familiei). Familie compusa din 3 membri (sot, sotie, fiu).
Apartamentul in cauza a fost achizitionat in 2000 (constructie din 1978).
Conform noilor reglementari, in conditiile de mai sus, am nevoie pentru stabilirea cotei de impozitare de un raport de evaluare anevar.
In concluzie, putem colabora si in ce conditii?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: emaconsult , utilizator 13:44, 14 Decembrie 2016
Pentru intocmirea unui raport de evaluare-impozitare a unui apartament/ a unei garsoniere, un evaluator are nevoie de urmatoarele documente:
• Act de proprietate
• Incheiere de intabulare
• Extras de carte funciara pentru informare
• Memoriu tehnic
• Plan de amplasament si delimitare (scara 1:200 / 1:500)
• Fisa bunului imobil
• Releveu apartament
• Copie carte de identitate client / Copie Certificat de Inmatriculare (societati comerciale)

[Editare reclama]
Ultima modificare: Luni, 16 Ianuarie 2017
Admin, administrator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Evaluare apartament pt.stabilire impozit voicudamian voicudamian Detin un apartament de 2 camere din care in 1 camera desfasor activitate ca PFA-traducator in baza unui contract de comodat. De la Dir.Taxe si Impozite sector ... (vezi toată discuția)
Acte necesare pentru evaluarea imobiliara a unui apartament Iulian81 Iulian81 Buna ziua! As dori sa stiu si eu ce acte imi sunt necesare pentru a obtine un raport de evaluare imobiliara? (vezi toată discuția)
Incheiere de intabulare dana4max dana4max In anul 2002 parintii mei au intocmit o documentatie topografica - Plan de amplasament si delimitare pentru imobil. Dosarul contine memoriul tehnic, fisa ... (vezi toată discuția)