Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incetare cim
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incetare cim

Va rog sa-mi spuneti cum sa procedez in urmatoarea situatie: unui salariat i-a fost inaintata decizia de concedire din motive care nu tin de persoana salariatului. Decizia a respectat prevederile Codului muncii, a fost mentionata si perioada de preaviz in aceeasi decizie. Cu doua zile inainte de terminarea perioadei de preaviz, persoana in cauza s-a prezentat cu un certificat de concediu medical pentru doua zile, perioada in care ea se afla in preaviz. Tinand cont ca perioada de preaviz se decaleaza, cum procedez cu decizia de concedire intrucat a fost stipulata data de 1 februarie 2016 ca data de incetare CIM dupa expirare preaviz, iar acum se decaleaza si incetarea va fi pe 3. Se emite o noua decizie? Care poate fi continutul acesteia?
Buna ziua,

Emiteti o noua decizie in care specificiati modificarea survenita si anume suspendarea perioadei de preaviz acordata din cauza incapacitatii de munca precum si noua data de incetare. Posibil sa mai apara cu ceva concedii medicale sa nu fie singurul.

Mai jos un exemplu asa cum am trecut eu intr-o decizie:

Art.2. Perioada de preaviz acordat salariatei de catre angajator conform art. 75 (1) din Legea nr 53/2003- Codul Muncii a fost de 20 de zile lucratoare, incepand cu data de 23.08.2011 astfel:
-23.08.2011-13.09.2011- preaviz (16 zile lucratoare)
-14.09.2011-23.09.2011- preavizul a fost suspendat pentru incapacitate de munca
-24.09.2011-27.09.2011- preaviz (2 zile lucratoare)
-28.09.2011-29.02.2012- preavizul a fost suspendat pentru incapacitate de munca
-01.03.2012-02.03.2012- preaviz (2 zile lucratoare)

Sper sa va fie de ajutor!
Va fi aceleasi continut , doar ca se modifica data incetarii c.i.m.