Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Infiintare PFA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Infiintare PFA

Buna ziua, doresc sa imi deschid un PFA pentru vanzari haine online.
intrebarile mele sunt:
1. Pot fi angajata daca am firma deschisa pe numele meu?( vreau sa si merg la serviciu si sa si vand online)
2. Nu am nici o proprietate pe numele meu, pot face punctul de lucru unde stau? corespunde cu adresa din buletin, aici stau de 30 ani, casa este pe numele bunicului care a murit acum 1 an.
3. Care ar fi pasii ce trebuie urmati pt a putea infiinta firma si cam ce costuri ?
4.Cam ce taxe se platesc pt o asemena activitate? nu vreau sa fiu platitoare de TVA.
Puteti avea in acelasi timp un contract de munca valabil in alta parte si sa va infiintati si o intreprindere individuala la registrul comertului. E bine sa va ganditi bine daca odata inceputa aceasta activitate va puteti tin de a pentru ca implica niste costuri de infiintare si apoi platile anticipate facute in timpul anului in contul impozitului pe venit, contributiei la sanatate si pensie. Cititi informatii la adresa
[ link extern ]