avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... calculul punctajului lunar in cazul unei PFA cu doua ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

calculul punctajului lunar in cazul unei PFA cu doua venituri asigurate (ANAF si CNPP)

Nu sunt salariat. Sunt inregistrat ca PFA pe baza de norma de venit. Pentru activitatea pe care o desfasor pentru anul 2016 s-a stabilit o norma de venit de 14.800 lei/an, respectiv 1233 lei/luna.
Am depus la ANAF formularul 600 in care am prevazut o cota de contributie de 26.3%, precum si declaratia 220 pentru venitul estimat mentionat mai sus. In baza acestor documente contributia de asigurari sociale calculata pe o luna este de 324 lei.
Suplimentar, am incheiat in luna ianuarie 2016 cu CNPP un contract de asigurari sociale pentru un venit lunar asigurat de 1700 lei/luna cu o cota de contributie de 26.3%, pentru care trebuie sa platesc lunar o contributie de asigurari sociale de 360 lei.

Cunosc modul de calcul al punctajului lunar/anual in cazul in care o persoana este salariat/asigurata obligatoriu.

Va rog sa lamuriti, cum se procedeaza in cazul meu, respectiv daca in calculul punctajului lunar se vor lua in considerare ambele venituri lunare asigurate (1233 lei la ANAF, respectiv 1700 lei la CNPP) sau numai unul, si daca da, care este acela.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 18:06, 3 Februarie 2016
Pentru calculul punctajului la pensie se vor avea in vedere toate sumele (veniturile) pentru care ati platit contributia sociala pentru pensie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cas la pfa in 2016 steef steef Incepind cu 2016 conform noului cod fiscal PFA-urile vor datora CAS (casa de pensii)calculat la venitul net obtinut,chiar daca se obtin venituri din ... (vezi toată discuția)
Declaratia 600 cas steef steef Buna seara, In luna ianuarie 2016 am depus la finante declaratia 600 referitoare la CAS . In anul 2015 am realizat un venit impozabil de 36.633 lei si din ... (vezi toată discuția)
Contract casa de pensii ali2013 ali2013 buna ziua.lucrez in invatamant ca suplinitor calificat din 2007.anul acesta as dori sa ma retrag si sa inchei un contract cu casa de pensii pt a-mi plati ... (vezi toată discuția)