Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Desfacere contract in timpul concediului medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Desfacere contract in timpul concediului medical

Am facut obiectul unei cercetari disciplinare.
Decizia mi-a fost trimisa in plic si am primit-o pe data de 1-02-2016 si prevedea desfacerea contractului de munca exclusiv din vina mea incepand cu data de 01-02-2016.
Pe data de 29-01-2016,cu 3 zile inainte de primirea deciziei,am intrat in concediu medical.
E normal ca sa mi se desfaca contractul de munca(am decizia scrisa)atata timp cat sunt in medical?
Directoarea in persoana,a amenintat telefonic medicul care mi-a dat concediul cu represalii si i-a reprosat faptul ca mi-a dat acel concediu fara a avea adeverinta de salariat mai noua(eu am depus una din luna a7-a si am promis ca voi solicita si aduce alta adeverinta,nestiind ca voi fi dat afara prin decizie).
Acum,sunt in concediu medical pana pe data de 7-02-2016 inclusiv.
Pot merge sa cer eliberarea unei adeverinte de salariat in aceasta perioada?
Au posibilitatea sa refuze eliberarea acestei adeverinte?
Medicul poate pati ceva ca a acceptat o adeverinta valabila,mai veche cu promisiunea ca voi solicita si aduce alta?
Poate anula cineva acel concediu medical?
Cornel Vasile, Consilier juridic
Aceeasi(desfacerea contractului de munca din vina mea)cu cea anterioara doar ca incepand cu data de 10-02-2016,scrisul e identic,doar nr de inregistrare difera si data.
Cea veche,anulata de dispozitia data,prevedea ca sunt dat afara la data de 01-02-2016,doar ca eram in medical la acea data.
In acest caz, va trebui sa contestati decizia in cauza in instanta.