Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Se poate anula o hotarare a comitetului general a mun ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Se poate anula o hotarare a comitetului general a mun Bucuresti?

Buna ziua,
doresc sa stiu in ce conditii si daca se poate, bine-nteles, anula Hotărârea Consiliului General al Municipiului București Nr.120 din 30.06.2010, pe scurt H.C.G.M.B 120/2010, anexa 1, art. 34 alin.1 lit.b

Art. 34
(1) Posesorii de animale de companie au următoarele obligații în timpul plimbării animalelor pe domeniul public:
a) să dețină asupra sa materialele necesare (făraș, mătură, pungă, etc) pentru curățarea locului și evacuarea dejecțiilor fiziologice;
b) să nu permită accesul, animalelor de companie pe spațiile, verzi din parcuri, grădini publice și cele aferente ansamblurilor de locuințe, în spațiile de joacă amenajate pentru copii, în magazine și piețe de desfacere a produselor agroalimantare. Accesul cu animalele de companie va fi permis numai în spațiile special amenajate. Nu vor fi supuși acestui regim, câinii de serviciu ai Ministerului Apărării Naționale, Ministerului Administrației și Internelor;
c) menținerea câinilor în lesă, iar cei din categoria câinilor agresivi vor purta obligatoriu și botniță
Cam tarziu sa promovati o actiune in instanta pentru anularea acelei hotarari.

Singura posibilitate este sa va adresati Consiliului pentru a abroga hotararea in cauza.