avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 235 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Plimbat caine in lesa
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Plimbat caine in lesa

Buna ziua, in cazul unui caine din rasa
ciobanesc german este obligatoriu ca atunci când ies cu acesta la plimbare pe domeniu public sa fie purtat in lesa?
Dacă da va rog să-mi indicați și actul normativ.
Multumesc
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 07:28, 15 Februarie 2018
Daca sunteti din Bucuresti,, aveti o hotarare a consiliului general al municipiului, nr 120/30.06.2010, care la art 34 zice asa :

Art. 34 (1) Posesorii de animale de companie au următoarele obligaţii în timpul plimbării animalelor pe domeniul public:

a) să deţină asupra sa materialele necesare (făraş, mătură, pungă, etc) pentru curăţarea locului şi evacuarea dejecţiilor fiziologice;
b) să nu permită accesul animalelor de companie pe spaţiile verzi din parcuri, grădini publice şi cele aferente ansamblurilor de locuinţe, în spaţiile de joacă amenajate pentru copii, în magazine şi pieţe de desfacere a produselor agroalimentare. Accesul cu animalele de companie va fi permis numai în spaţiile special amenajate. Nu vor fi supuşi acestui regim, câinii de serviciu ai Ministerului Apărării Naţionale, Ministerului Administraţiei şi Internelor;
c) menţinerea câinilor în lesă, iar cei din categoria câinilor agresivi vor purta obligatoriu şi botniţă;
(2) Posesorii de animale de companie vor deţine carnete de sănătate pentru acestea şi vor asigura vaccinarea lor în conformitate cu normele sanitar-veterinare în vigoare;
(3) Posesorii de animale de companie vor asigura o permanentă stare de curăţenie şi igienizare a spaţiilor destinate creşterii acestora, luând măsurile necesare în vederea evitării poluării olfactive a celorlalte persoane;
(4) Persoanele care deţin animale de companie în imobile cu spaţii comune, vor asigura protecţia şi siguranţa celorlalţi locatari în raport cu aceştia. Această obligaţie le revine de asemenea şi în timpul plimbării acestora pe domeniul public;

Art. 42 Nerespectarea prevederilor prezentelor norme de către persoanele fizice constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă contravenţională, după cum urmează:

a) de la 200 lei la 500 lei – art. 9 alin.(2) lit. a,b,c,d,e,f,g,j; art. 12; art. 14; art. 15; art. 16; art. 17, alin.(1), (3), (4), (5), (6), (7), (8); art. 20 alin.(4); art. 21 alin.(1), (3); art. 22 alin.(4); art. 26 lit. a, b; art. 27 alin.(1) lit. a, c, d, e, alin.(2) lit. a, b, c, d, e, g; art. 28 lit. b, c, d; art. 29 lit. a,b, c, d, e; art 33; art. 34 alin.(1) lit. a, b, c, alin.(2) alin.(3), alin.(5);
b) de la 200 lei la 1.000 lei – art. 9 alin.(2) lit. h; art. 11;
c) de la 500 lei la 2.000 lei – art. 25 alin.(1) lit. a,b,c,d; art. 27 alin.(1) lit. b, alin. 2) lit. f, alin.(3), (4);
d) de la 1000 lei la 3.000 lei – art. 27 alin.(5), (6); art. 28 lit. a,f,g; art. 34 alin.(4); art. 41;
e) de la 2.000 lei la 5.000 lei – art. 9 alin.(2) lit. i;


Daca sunteti din alta localitate, va interesati la primarie daca exista o hotarae asemanatoare la nivel local.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Se poate anula o hotarare a comitetului general a mun bucuresti? Parmen Parmen Buna ziua, doresc sa stiu in ce conditii si daca se poate, bine-nteles, anula Hotărârea Consiliului General al Municipiului București Nr.120 din ... (vezi toată discuția)
Catel in apartament Andy08 Andy08 Detin un catel de talie mica 2.1 kg si locuiesc intr-un ansamblu de locuinte din Bucuresti. Imi plimb catelul in jurul blocului, pe alee si spatii verzi si ... (vezi toată discuția)
Au voie caini fara lesa in bucuresti? Rox_ Rox_ Buna ziua. In cartierul meu sunt cateva persoane care isi lasa cainii pe strada fara lesa. Problema este, nu stiu de ce, in principiu cu stapanii celor de ... (vezi toată discuția)