Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Cumparare imobil care are in istoric legea 112
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Cumparare imobil care are in istoric legea 112

Buna ziua,

As dori sa cumpar un imobil care a fost achizitionat acum 11 ani de actualul proprietar si are in istoric legea 112. Proprietarul detine doua adeverinte eliberate de primaria de sector si de cea generala conform carora nu exista procese deschise pe rol si nu au existat cereri de retrocedare. Va rog sa ma consiliati in vederea riscurilor la care m-as putea expune cumparand aceasta proprietate.

Va multumesc!
Este important ca adeverintele sa fie actuale pentru a cunoaste situatia la zi la imobilului.
Oricum, la momentul vanzarii, notarul face verificari la carte funciara si puteti afla daca exista inscrise ipoteci/litigii sau alte sarcini asupra imobilului.
Puteti efectua si dvs demersuri la Primaria Capitalei pentru a vi se raspunde daca exista litigii cu privire la imobilului in cauza si puteti obtine de la OCPI un extras de carte funciara pentru informare
Multumesc pentru raspuns. Nu stiu insa daca in temeiul legii 112 pot sau nu sa mai apara eventuali mostenitori care sa retrocedeze acest imobil (chiar si la dupa 11 ani de cand l-a cumparat actualul proprietar).