Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Anulare contract de mandat, in calitate de mandant
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Anulare contract de mandat, in calitate de mandant

Buna seara. Sunt intr-o situatie relativ neplacuta si am o senzatie acuta ca am facut o foarte mare gresala semnand un contract de mandat cu o firma de recuperare ( debite / creante ). O sa incerc sa explic exact ca sa aveti toate informatiile si sa ma puteti ajuta. Am lucrat pentru o firma care a dat faliment in luna august a anului trecut. Cazul fost inregitrat la o luna dupa, preluat de un lichidator judiciar care de atunci se ocupa de dosar, de la inceputul lunii Octombrie. Pe la jumatatea lunii Decembrie, pe fir s-a infiltrat o firma de recuperari, din Bucuresti destul de renumita, care ar fi gasit cazul la "departamentul de insolventa" - conform unei colege... nu am verificat informatia ! Momentan n-o sa le dau numele. Acestia au trimis o scrisoare catre toti creditorii din tabelul de creante. In scrisoare acestia isi ofereau ajutorul, cu un discurs destul de propagandist, in schimbul a doar 10% din valoare debitului + TVA. Fiind putin naiv din fire uneori, am considerat ca 10% + TVA din suma cu care eram trecut in tabelul de creante n-ar fi rau, ca altcineva sa se ocupe in locul meu iar eu sa-mi vad linistit de viata pana cand banii urmau sa-mi fie virati in cont. In prim stadiu am discutat cu o simpla angajata care se ocupa doar pana semnezi mandatul. I-am trimis actele necesare, mi-a trimis mandatul sa-l semnez. L-am citit de vreo 2 ori, ba chiar am modificat eu insumi un paragraf care mi se pare suspect, doar ca sa ma asigur ca nu voi plati mai mult de 10% + TVA intr-un final. M-am grabit, nu m-am informat destul, am semnat considerand ca e totul ok. La scurt timp dupa, chiar prin intermediul lor de fapt, am primit raportul intocmit de catre lichidator si inregistrat in Buletinul Procedurilor de Insolvente, unde pe scurt ce reiesea cel mai important era faptul ca directorul firmei a "redirectionat" absolut toate bunurile catre firma mama ( din Polonia ), marfa de pe stoc, masinile... tot ce se putea lua. Acestea s-au intors in Polonia sub pretextul unei compensatii a datoriei firmei din Romania catre firma mama din Polonia. Asa ca mi-am pus intrebarea logica : "Ok si atunci... noi de unde recuperam banii ?". In seara asta fost si am purtat o discutie destul de lunga si amanuntita cu lichidatorul, in momentul de fata toate resursele sunt directionate catre accesarea fondului de garantare, alt tabel cu alte sume, unde cu totii figuram cu suma de ~ 40% din sumele cu care figuram in tabelul de creante. Acum... daca eu pana la urma pot spera doar la aceasta suma mult mai mica, dar in mandat scrie clar ca la finalul saradei voi avea de dat 10% + TVA nu din suma asta ci din acel debit pe care nu prea pare ca-l voi vedea... as ajunge dintr-o suma mult mai mica sa platesc ~ 28% catre aceasta firma de recuperare. Lucru care nu imi convine catusi de putin, mai ales in urma faptului ca desi a trecut aproape o luna de cand colaborez cu acestia, ajutorul pentru care eu va trebui sa platesc comisionul lor a constat in simpla punere la dispozitie a Buletinului Procedurilor de Insolventa si notificari atunci a fost programata o sedinta, pe site-ul Ministerului Justitiei, practic chestii publice in a caror posesia puteam intra si eu, atat. Sincer consider ca mai mult ma agit eu in continuare, nu simt in niciun fel ca aceasta firma de recuperare ma ajuta cu adevarat sa-mi recuperez banii. De unde si intrebarea mea... exista posibilitatea de a anula acest contract de mandat , in calitatea mea de mandant ? Si daca da, cum ar trebui sa procedez mai exact ? Tin sa mentionez ca la aceasta decizie am ajuns si dupa ce m-am interesat despre aceasta firma de recuperari si am citit in proportie de 90% numai pareri foarte negative ale altor oameni ce au decis sa colaboreze cu ei. Va rog ajutati-ma, multumesc mult !
[2.14. din Regulament: Identificarea unor persoane, fie fizice sau juridice, in mesajele postate sau in titlul topicului, nu este de dorit. Nu uita ca pe forum se discuta probleme juridice, iar nu implicarea lui X sau lui Z in ele. Daca esti nemultumit de o persoana sau o institutie si doresti sa pornesti o discutie pe aceasta tema, poti sa faci acest lucru civilizat si argumentat, fara un atac la persoana. Comportamentul jignitor nu se justifica, prin urmare nu este tolerat.]

In urma discutiilor avute in aceasta dimineata cu presedintele firmei care se ocupa de cazul meu , am ajuns la concluzia ca singurul lucru care conteaza pentru ei este sa semnezi acel contract de mandat prin care practic te obligi orice s-ar intampla sa le platesti lor 10% + TVA din suma pe care o ai de recuperat. Contractul de mandat este foarte atent redactat astfel incat sa nu ai nicio scapare, aici imi asum greseala, am fost naiv cand am decis sa semnez. Pot spune cu siguranta ca in acest moment cea mai mare dorinta a mea este sa scap de aceasta colaborare. Am aflat cu stupoare astazi ca domnul X nici macar nu stia ca exista hotararea de deschidere a procedurii de insolventa a fost luata acum 4 luni de zile. Mi-a vorbit pe un ton de genul "esti prea prost ca sa intelegi ceva" si la final cand l-am rugat sa-mi spuna concret ce a facut pana acum pentru mine, pentru a recupera debitul si ca doresc sa fie luate masurile pe care chiar ei se laudau ca le vor lua in hartia cu care am fost abordat initial... mi-a raspuns asa:

"Dle X

Va rog sa cititi cu atentie contractul incheiat cu noi

Noi facem ce trebuie facut nu ce ne spuneti Dvs

Nu ne platiti la tarif orar sa ne spuneti ce sa facem

Aici am inchis discutia

X
Presedinte"

I-am raspuns ca mi se pare inadmisibil sa te adresezi astfel unui client si intentionez saptamana viitoare sa ma deplasez la sediul lor pentru a discuta personal cu acesta. Pana acum tot ce a facut pentru mine a fost sa ma notifice pe mail cand a fost actualizat dosarul de insolventa pe portalul Ministerului Justitiei, lucru pe care il puteam urmari si eu fiindca este PUBLIC si sa-mi trimita pe mail Buletinul Procedurilor de Insolventa... atat si nimic mai mult. Pentru asta platesc eu 10% + TVA ? Vi se pare normal ?
Admin, administrator
2.14. Identificarea unor persoane, fie fizice sau juridice, in mesajele postate sau in titlul topicului, nu este de dorit. Nu uita ca pe forum se discuta probleme juridice, iar nu implicarea lui X sau lui Z in ele. Daca esti nemultumit de o persoana sau o institutie si doresti sa pornesti o discutie pe aceasta tema, poti sa faci acest lucru civilizat si argumentat, fara un atac la persoana. Comportamentul jignitor nu se justifica, prin urmare nu este tolerat.

Acum se vede de ce v-am editat mesajul anterior? Va rog sa incetati. Cititi Regulamentul forumului.
www.avocatnet.ro/content/tag...
Admin

Revenind la subiect. Intre timp am reusit, exclusiv prin munca depusa de lichidatorul juridic desemnat sa se ocupe, sa intram in posesia unui procent ( in jur de 40% ) din creantele ce ni se cuvin. Fara nicio exagerare, eu saptamana trecuta joi seara pe la ora 18 mi-am luat banii de la oficiul postal de care apartin si vineri dimineata la ora 10 deja aveam mail in care una dintre angajatele firmei se agita nevoie mare sa afle daca am luat banii si cat ( fiindca nu intrasera inca in posesia tabelului actualizat ), ca sa redacteze de urgenta proforma de onorariu. Nu le-am raspuns, intre timp insa cum au aflat sumele, imediat au trimis mail cu proforma de onorariu, fara ezitare, vor aproape 200 RON din cei putin peste 1500 RON pe care i-am luat... PENTRU CE ?! Efectiv nu au facut ABSOLUT NIMIC altceva decat sa-mi trimita mail de cate ori a aparut o actualizare in Buletinul Procedurilor de Insolventa si pe portalul Ministerului Justitiei, ambele publice. Deci chiar nimic altceva inafara de asta. De ce sa le dau 200 RON din banii munciti de mine acestor lipitori, care in loc sa te ajute cu adevarat cu ceva asa cum se lauda, ei doar iti trimit notificari pe mail ?

Concret ce doresc sa intreb este ce as putea face pentru a scapa definitiv de contractul de mandat semnat cu aceasta regretabila adunare de impostori. Nu am de gand sa le dau niciun leu oricat amenintari vor urma, sa vedem pana unde se ajunge. Asta-i jaf la drumul mare deja, nu pot sa inteleg cum nicio institutie nu ia masuri impotriva acestei firme... sa fie oare din cauza statutului politic al presedintelui, dl. Y? Cam asa am impresia.
Admin, administrator
Ca tot dadurati nume.. au patit-o si altii si au fost executati silit in baza contractului, nu au castigat, au contestat .. degeaba.
Mergeti la un avocat cu contractul inainte sa luati decizia sa nu platiti.
Pt denuntare, trebuie dovedit ca nu au prestat nimic din ce s-au angajat.

gi-jane2, moderator
Reiau subiectul, dupa mai bine de 2 ani... intre timp am fost spamat saptamanal de catre aceasta firma de recuperare debite / creante. Desi eu am cerut in mod expres incetarea mandatului inca de la 1 Februarie 2017, acest lucru nu s-a intamplat. Am tot cerut sa fiu contactat telefonic de catre cineva din cadrul acestei firme, nici asta nu s-a intamplat. Asta dupa ce am incercat eu sa sun si cand am cerut explicatii referitoare la demersurile facute mi s-a vorbit pe un ton total nepotrivit dupa care, insistand, mi s-a inchis efectiv telefonul in nas ! Dupa care domnisoara respectiva a refuzat efectiv sa mai accepte sa vorbeasca cu mine, transmitandu-i secretarei sa-mi spuna ca "timpul sau este pretios si nu are timp de asa ceva", unde "asa ceva" reprezinta concret faptul ca am vrut sa aflu ce demersuri s-au facut. Demersurile sunt simple, de fapt : trimis mail cu fiecare intrare din BPI referitoare la cazul legat de firma la care fusesem angajat, aflata in insolventa, practic informatii publice. Sunt 100% sigur ca aceasta firma nu a facut nimic altceva inafara de asta. Acum o luna am primit mail ca am de platit pe langa comisionul de 10%+TVA adica ~ 180 Lei inca o suma reprezentand penalitati ( fiindca nu am platit la timp comisionul acela ) de nu mai putin de ~ 410 Lei. Asta dupa ce am tot dat mailuri si am cerut sa mi se explice concret cum procedez sa platesc acel comision ca sa incetam odata aceasta regretabila colaborare. Am reactionat cum reactioneaza orice om caruia i se face o nedreptate, insa fara injurii sau jigniri. Mi-a raspuns insusi seful firmei de recuperari, imediat in dimineata celei de-a 2 a zile, amenintandu-ma ca ma vor da in judecata si sa nu imi mai permit sa le mai trimit vreun alt mesaj ca imi depun si plangere penala ! Ca le-am adresat "cuvinte de cea mai joasa speta" si "mesaje nesimtite", o exagerare strigatoare la cer avand in vedere mesajul trimis de mine in care mai mult de faptul ca nu am de gand sa platesc acea suma reprezentand penalitati la comision chiar nu am scris nimic in sens negativ.

Am recitit de curand un articol despre un caz foarte similar cu al meu, ce a avut loc cu cativa ani in urma, practic in proportie de peste 90% este fix aceeasi situatie in care ma aflu : [ link extern ] .
TzapInferno, utilizator
Ma intrebam eu asa in naivitatea mea... chiar asa am ajuns in tara asta sa ni se faca astfel de nedreptati si sa nu putem face nimic decat sa acceptam umili si sa scoatem bani din buzunar sa-i dam unor astfel de oameni cu o astfel de conduita ?! Ma simt neputincios in fata unei nedreptati absolut clare si efectiv nu stiu ce ar trebui sa fac. Ma tem ca daca voi ajunge in instanta, strict pe baza mandatului de contract semnat intre mine si ei, vor avea din nou castig de cauza si pe langa comision o sa ajung sa platesc si cheltuielile de judecata ! Ba mai rau, am ajuns sa ma tem sa nu ma trezesc cu o suma scoata din burta, invocandu-se cine stie ce bazaconii, sa fiu pus in situatia in care nici macar sa nu imi pot permite sa o platesc ! Efectiv nu stiu ce sa fac. Am mai dat un mail si am spus ca sunt de acord sa platesc comisionul de 10% + TVA doar sa inceteze odata aceasta regretabila colaborare, sa nu mai aud nimic de ei ! Este incredibil, avand in vedere mesajul cu care am fost abordat si ce promisiuni faceau in acel mesaj, acum am ajuns sa ma ameninte ca ma dau in judecata si cu plangere penala ?! Astept cateva sfaturi utile despre cum ar trebui sa procedez in aceasta situatie, fiindca momentan sincer chiar ma simt neputincios, ca si cum ar trebui sa tac si sa-mi accept soarta, oricat de abuziv ar fi deznodamantul.