Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... sunt divortata vreau sa plec in strainatate cu fiul meu
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

sunt divortata vreau sa plec in strainatate cu fiul meu

sunt divortata si am un fiu de 6 ani, in urma hotararii de divort eu am custodia copilului. pot pleca din tara fara acordul fostului meu sot asupra copilului, doar in baza hotararii de divort? fostul meu sot lucreaza in srainatate si nu vrea sa vina in tara. ce posibilitati am?
Daca copilul v-a fost incredintat dumneavoastra prin hotararea judecatoreasca definitiva si irevocabila puteti sa plecati fara nici o problema, nu este nevoie de acordul sotului. Insa trebuie sa aveti la dumneavoastra hotararea judecatoreasca in original.
Puteti sa plecati linistita oriunde doriti dumneavoastra. Va luati actele de identitate si hotararea judecatoreasca prin care v-a fost incredintat minorul si ...vacanta placuta!
=D>