Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie de urmas

Un copil aflat in plasament familial,tatal nu apare in certificatul de nastere,mama a decedat,poate beneficia de pensie de urmas?
Poate beneficia de pensie de urmas, in conditiile prevazute de legislatie, dupa mama.

Cornel Vasile, Consilier juridic
Va rog sa-mi spuneti care sunt aceste conditii.Copilul are varsta de 3 ani si 6 luni

ContSters341205, utilizator
Potrivit Legii nr.263/2010 , pot beneficia de pensie de urmas, copiii:
- până la vârsta de 16 ani;

- dacă îşi continuă studiile într-o formă de învăţământ organizată potrivit legii, până la terminarea acestora, fără a depăşi vârsta de 26 de ani;

- pe toată durata invalidităţii de orice grad, dacă aceasta s-a ivit în perioada în care se aflau în una dintre situaţiile prevăzute mai sus.

Actele necesare pentru obţinerea pensiei de urmaş
[ link extern ] /
Si in situatia in care mama nu era pensionara sau nu a lucrat cu contract de munca,mai poate primi?
In aceste conditii, nu va putea beneficia de pensie de urmas.