avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 516 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie de urmas

Un copil aflat in plasament familial,tatal nu apare in certificatul de nastere,mama a decedat,poate beneficia de pensie de urmas?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:15, 6 Februarie 2016
Poate beneficia de pensie de urmas, in conditiile prevazute de legislatie, dupa mama.

Ultima modificare: Sâmbătă, 6 Februarie 2016
Cornel Vasile, Consilier juridic
Va rog sa-mi spuneti care sunt aceste conditii.Copilul are varsta de 3 ani si 6 luni

Ultima modificare: Sâmbătă, 6 Februarie 2016
ContSters341205, utilizator
Potrivit Legii nr.263/2010 , pot beneficia de pensie de urmas, copiii:
- până la vârsta de 16 ani;

- dacă îşi continuă studiile într-o formă de învăţământ organizată potrivit legii, până la terminarea acestora, fără a depăşi vârsta de 26 de ani;

- pe toată durata invalidităţii de orice grad, dacă aceasta s-a ivit în perioada în care se aflau în una dintre situaţiile prevăzute mai sus.

Actele necesare pentru obţinerea pensiei de urmaş
[ link extern ] /
Si in situatia in care mama nu era pensionara sau nu a lucrat cu contract de munca,mai poate primi?
In aceste conditii, nu va putea beneficia de pensie de urmas.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie de urmas si indemnizatie de somaj? Mviorica Mviorica Buna ziua. Daca am o pensie de urmas in valoare de 350 RON mai pot beneficia si de somaj? Mentionez ca am absolvit in 30 iunie facultatea. Va multumesc! (vezi toată discuția)
Pensie urmas ContSters256885 ContSters256885 Buna ziua, in ce conditii se poate primi pensie de urmas ? (vezi toată discuția)
Pensie ContSters352260 ContSters352260 bunaseara. sunt incadrata in grad de handicap accentuat congenital (dobandit din nastere) pot beneficia de pensie de urmas atat dupa mama cat si dupa tata? (vezi toată discuția)