avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 895 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare cadru didactic
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare cadru didactic

Buna ziua!Sunt învățătoare ,am 60 de ani împliniți în 6 noiembrie 2015 .Aș dori să știu dacă mă pot pensiona la 1 iulie 2016 și dacă "da" , mai am dreptul la bani de concediu de odihnă pentru anul scolar 2015-2016 ?
Multumesc !
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:02, 7 Februarie 2016
Va puteti pensiona la limita de varsta incepand cu 01/09/2016.
La incetarea c.i.m., veti primi compensarea in bani a zilelor de CO neefectuate.

Cadrele didactice beneficiază de concediu de odihnă cu durata integrală dacă au prestat activitatea în baza unui contract individual de muncă, cu durată nedeterminată ori determinată, în tot cursul anului şcolar sau universitar.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata co balasaf balasaf Buna seara! Ma confrunt cu urmatoarea problema> am lucrat 2 luni si 2 sapt intr-o scoala (sunt profesor),iar contabila m a sunat azi sa ma informeze ca ea ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna alexandra910523 alexandra910523 M-am angajat in octombrie 2015 la o gradinita si concediul de odihna mi-a fost impus de angajator in perioada sarbatorilor de Craciun cand gradinita a fost ... (vezi toată discuția)
Zile de concediu de odihna minunata minunata lucrez in invatamant. in anul scolar 2015 - 2016 am lucrat dupa cum urmeaza: luna septembrie integral, de la 1 octombrie si pana la 31 ianuarie am fost in ... (vezi toată discuția)