Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare cadru didactic
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare cadru didactic

Buna ziua!Sunt învățătoare ,am 60 de ani împliniți în 6 noiembrie 2015 .Aș dori să știu dacă mă pot pensiona la 1 iulie 2016 și dacă "da" , mai am dreptul la bani de concediu de odihnă pentru anul scolar 2015-2016 ?
Multumesc !
Va puteti pensiona la limita de varsta incepand cu 01/09/2016.
La incetarea c.i.m., veti primi compensarea in bani a zilelor de CO neefectuate.

Cadrele didactice beneficiază de concediu de odihnă cu durata integrală dacă au prestat activitatea în baza unui contract individual de muncă, cu durată nedeterminată ori determinată, în tot cursul anului şcolar sau universitar.