Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Nelamurire contencios administrativ
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Nelamurire contencios administrativ

1. Daca am facut o cerere de modificare a cererii initiale de chemare in judecata (procesul actual este in instanta civila) catre contencios administrativ si au trecut mai mult de 6 luni si judecata se afla tot in instanta civila si nu in cea de contencios administartiv, mai este valabila cererea?
2. Daca legea pe care am atacat-o s-a anulat, mai pot depune cerere de chemare in judecata pentru recuperarea pagubei ? Mentionez ca am facut o plangerile prealabile (este vorba de un act normativ) iar in intampinare paratii au invocat exceptia lipsei de fond

Va rog care stiti sa-mi raspundeti!
Multumesc anticipat!
carlitosbest, utilizator
Daca in plangerea prealabila am cerut revocarea actului iar in regularizarea cererii de judecata am cerut receperarea pagubei, poate fi respinsa cererea ?
1. Să ştiţi că, în sens larg, o instanţă de contencios administrativ este tot o instanţă civilă. Presupun că aţi cerut, prin cererea de modificare, ca dosarul dvs. să fie judecat de secţia civilă a tribunalului, nu de secţia de contencios administrativ.

O cerere de modificare a cererii de chemare în judecată nu îşi pierde valabilitatea.

2. La întrebarea nr. 2 şi la cel de al doilea mesaj nu ştiu ce să vă răspund pentru că sunt mai multe inexactităţi:
-o lege nu poate fi atacată. Presupun că este vorba despre un alt act normativ;
-excepţia lipsei de fond nu există;
-în procedura de regularizare răspundeţi la ceea vă solicită instanţa, nu faceţi cereri noi. Presupun că aţi cerut repararea pagubei prin cererea de modificare a cererii de chemare în judecată.

Oricum în materia contenciosului administrativ plângerea prealabilă este obligatorie. Nu puteţi să faceţi plângere prealabilă pentru aspectul x şi apoi să vă duceţi în instanţă şi să cereţi ca instituţia să fie obligată şi la x, dar şi la y.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Multumesc frumos pentru raspuns!
Ca sa dau mai multe detalii :
Sumar:
- În data de 12 februarie 2015 am facut o petiţie către AVP Iaşi pentru problema mea
cu care ma confrunt cu anumite instituţii.
- În data de 27 martie 2015 am introdus în instanţa civilă (Judecatoria Iaşi) o cerere de
chemare în judecată pentru recuperarea pagubei. (primul termen: 15 octombrie 2015)
- La începutul lunii iulie 2015 , am primit raspuns la petiţia adresată către AVP prin
care acesta recomandă actiunea în contencios administrativ cu efectuarea plângerilor
prealabile şi respectarea termenilor legii contenciosului administrativ.
- La data de 3 iulie 2015 , am trimis plângerile prealabile către cei 3 pârâţi prin care cer
revocarea actului administrativ care m- a prejudiciat.
Între 15 – 2 august am primit raspuns la plângerile prealabile de la toate instituţiile
- La data de 31 iulie 2015 , actul administrativ a fost abrogat , în locul său intrând în
vigoare altul în care problema cerută de mine în cererea prealbilă a fost rezolvată. Din
acest moment am ştiut cu exactitate dimensiunea pagubei produse.
- La data de 25 septembrie 2015, am facut regularizarea şi modificarea obiectului
cererii de chemare în judecată , prin care am cerut doar recuperarea pagubei în
condiţiile legii nr. 554/2004 , actualizată în 2014 a contenciosului administrativ ,
cuantumul pagubei find cunoscut în acel moment.(AM CERUT DOAR RECUPERAREA PAGUBEI)
- Termenul din 15 octombrie 2015 , Tip solutie: Amână cauza
Solutia pe scurt: Amână judecarea cauzei şi acordă termen la 07.01.2016 pentru când
se va comunica cererea de modificare acţiune şi se vor discuta excepţiile invocate.
- 3 decembrie 2015 : Tip solutie: Amână cauza Solutia pe scurt: Preschimbă, din
oficiu, termenul de judecată din data de 07.01.2016 în data de 04.02.2016, cu citarea
părţilor.
- 4 februarie 2016 : Tip solutie: Amână pronunţarea Solutia pe scurt: Amână
pronunţarea la 18.02.2016.
(1)Inainte de a se adresa instantei de contencios administrativ competente, persoana care se considera vatamata intr-un drept al sau ori intr-un interes legitim printr-un act administrativ individual trebuie sa solicite autoritatii publice emitente sau autoritatii ierarhic superioare, daca aceasta exista, in termen de 30 de zile de la data comunicarii actului, revocarea, in tot sau in parte, a acestuia.

Deci se poate cere doar revocarea actului, eu asa am inteles. De asta nu am cerut recuperarea pagubei in plangerea prealabila (nici nu puteam sti ce paguba este) si am cerut prin modificarea cererii de chemare in judecata.
E ok ceea ce am facut sau am gresit ?
Multumesc anticipat!
carlitosbest a scris:

[...]Deci se poate cere doar revocarea actului, eu asa am inteles. De asta nu am cerut recuperarea pagubei in plangerea prealabila (nici nu puteam sti ce paguba este) si am cerut prin modificarea cererii de chemare in judecata.

Nu ati gresit in ce ati intreprins pana acum, cu privire la plangerea prealabila si la cererea de chemare in judecata, iar cu privire la obiectul cererii de chemare in judecata ati regularizat-o prin solicitarea repararii pagubei, conform art.8
Persoana vătămată într-un drept recunoscut de lege sau într-un interes legitim printr-un act administrativ unilateral, nemulţumită de răspunsul primit la plângerea prealabilă sau care nu a primit niciun răspuns în termenul prevăzut la art. 2 alin. (1) lit. h), poate sesiza instanţa de contencios administrativ competentă, pentru a solicita anularea în tot sau în parte a actului, repararea pagubei cauzate şi, eventual, reparaţii pentru daune morale.