Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie

bună ziua. am 11ani și 3luni în grupa II de muncă.se aplică reducere de limită de vârstă 2 ani fix iar sporul de 25% se aplică pt. toată perioda de 11 ani și 3 luni?
Da.
mulțumesc
1. Pentru continuitate si intelegere va rog sa nu mai deschideti un topic separat pentru intrebari pe aceeasi problema.

2. Intrati pe topicul initial si folositi butonul "raspunde".

rosu_i a scris:
bună ziua. dacă în carnetul de muncă am consemnati în1991 anii de grupa II și ulterior am scos și adeverință că am lucrat 100% în gr. II de muncă în această perioadă credeți că vor fi probleme la CNP pentru a ieși la pensie cu reducere de limită de vârstă? voi putea ieși la pensie exact la data împlinirii vârstei de 63 ani?

bună seara! am lucrat 11 ani gr. II de muncă și am dreptul să ies la pensie la limită de vârstă cu 2ani mai devreme (ian.2017). Dacă îes la pensie anticipat mi se scade pensia cu 9% coresp. celor 12 luni sau cu 27% coresp. celor 36 luni până împlinesc 65 ani? Cer scuze pentru eventualele greșeli făcute.
Diminuarea pensie se aplica pentru lunile de anticipare, adica de la data solicitarii pensiei anticipate partiale si pana la implinirea varstei de 63 de ani care va permite solicitarea pensiei pentru limita de varsta.