Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie

Buna ziua
Dupa decesul tatalui meu am facut succesiunea eu renuntand la ce mi se cuvenea in favoarea mamei(fiind unicul copil )Mama vrea sa ii dea casa ficei mele prin donatie Daca fiica mea vrea sa isi achizitioneze o garsoniera prin credit ipotecar o afecteaza in vreun fel ? Cand ii face donatia poate specifica faptul ca nu poate vinde casa atat timp cat mama traieste ? Se poate face donatia fara stirea fiicei mele ?
Multumesc anticipat !
Donatia trebuie acceptata asa ca nu poate dona fiicei fără ca aceasta sa știe. Piate sa își rezerve drept de uzufruct și pt ea și sa constituie și pt dvs sau, o donatie cu sarcina de a nu vinde pana la decesul donatorului.
Poate sa contracteze credit ipotecar, însă dacă vrea prin programul prima casa nu poate dacă ap are mai mult de 50m2.
gi-jane2, moderator