Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Parintii nu sunt de acord cu casatoria fiicei
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Parintii nu sunt de acord cu casatoria fiicei

Buna,
Am 19 ani si sunt logodita de mai bine de jumatate de an cu un baiat cu 8 ani mai mare ca mine. La sfarsitul primului meu semestru de facultate am anuntat parintii ca ma las de facultate si ca vreau sa ma casatoresc cu logodnicul meu. Mentionez ca parintii mei nu au luat in serios logodna noastra chiar daca purtam inel si le-am spus de ea. Bineinteles ca ei au reactionat in mod negativ. Considera ca fac cea mai mare greseala a vietii mele si ca ar fi mai bine sa termin anul de facultate si sa inghet iar dupa la toamna sa dau la alta facultate pe care sa o termin.
Eu nu mi-am dorit asa ceva asa ca am hotarat sa plec de acasa si sa ma mut la logodnicul meu. Acum planificam cununia civila si ne dorim in continuare sa fim impreuna.
Prolema este ca ai mei nu sunt de acord cu casatoria si tata a facut anumite amenintari la adresa mea , a logodnicului meu si a familiei acestuia. Ce masuri legale se pot lua ca el sa nu duca la bun sfarsit aceste amenintari ? Are tatal meu vreo posibilitate din punct de vedere legal sa ma opreasca sa ma casatoresc sau sa ma aduca inapoi la ei acasa?
Multumesc anticipat
danacrina, utilizator
Asadar cei care mai doriti sa faceti comentarii legate de acest subiect sa va limitati in a va referi la aspectele juridice si sa aveti o parere cat mai obiectiva.

ei aici la faza asta m-ai pus dop in gura
daca erai destul de matura la anii tai trebuia sa stii ca legal de la 18 ani poti sa faci cam orice..ceea ce si faci..
Acum urmeaza sa si vezi aspectele juridice ca doar cele morale le stii pe de rost.
app... cei care ti-au dat sfaturi au avut candva 19 ani..tu trebuie sa astepti sa ajungi la anii nostrii, iar daca vrei sa stii o intrebare are parte de dialog nu de monolog cand raspunsurile nu sunt pe sufletul tau
danacrina a scris:

Nimeni din cei care imi recomanda sa fac facultate de pe acest forum nu si-ar asuma de exemplu sa semneze un document in care sa-mi garanteze ca asta e cel mai bun lucru de facut in urmatorii 3-5 ani , iar daca acest lucru nu s-ar realiza sa imi plateasca daune morale si banesti pentru ca mi-am irosit timpul.

Trimite-mi-l mie prin posta si il semnez eu.
B-)
Dar sunt curioasa cum vei demonstra ca nu a fost cel mai bun lucru?

lasand glumele si frustrarile deoparte: evident ca esti perfect capabila sa hotarasti pentru tine. Si chiar e recomandat. Doar ca nu o faci. Doar transferi raspunderea de la parinti la sot si mergi in piata publica (adica aci pe forum) sa ceri validarea transferului.
mirebire, utilizator
Eu iti dau in scris unde vrei tu ... ca-ti vei regreta decizia ... dar nu in in 3 - 5 ani, ci cam in 10 - 15 ani, ca ce sa vezi tu ... din pacate pentru tine asta e viata. Poate ai biologic 19 ani, psihologic vre-o 23, emotional cred ca ai 16 ani. Dar tu poti sa-ti asumi maritatu si intreruperea studiilor superioare, iar apoi sa platesti daune la toti care te-au sfatuit sa nu faci asta? Daune ... asa ... ca si-au pierdut timp pretios din viata lor, cu o pustoaica care crede ca maturitatea, intelepciunea si experientele intalnite pana la 35 - 40 - 50 ani se compara cu faptu ca ea a trait 10 ani in camine?

Iar acum din experienta:
1. Din cele 5 cupluri pe care le cunosc si au lucrat impreuna, 4 au divortat, 1 mai este impreuna, daaar .. lucreaza unu hais si altu ceala, iar politica firmei nu le permite sa "lucreze" impreuna, mai pe romaneste este ca si cum nici nu ar lucra impreuna. Eu sunt al 6-lea cuplu care a lucrat impreuna cu sotul 1 an, pe vremea cand eram prieteni si aveam un an de relatie, si ne-am despartit ... eu schimbandu-mi si locul de munca, ca sa nu-l mai vad .. ne-am impacat si suntem fericiti si in ziua de azi ...
TU NU TE LUA DUPA GURA LUMII, CARE NU DA SCRIS LA NOTAR, nu te lua dupa experienta altora, mergi si da-te cu capu de tocu usii sa te doara, ca doar ai 19 ani si esti smecherie la experienta ca na .. 10 ani in camine, diversi oameni si experiente traite te fac sa ai maturitatea necesara sa decizi

2. Sunt putin cam in cazul tau, DOAR CA EU ... REGRET CA NU AM FACUT LA TIMP CE TREBUIA FACUT, ACUM REGRET, AZI, de fapt regret de IERI, de cativa ani, si DA, mi-as fii dorit sa intalnesc oameni care sa imi zica ca nu e bine ce fac, fara sa-mi dea scris la notar, si fara sa ii pun la plata de daune ...
Am dat la o facultate "cu turma", nu ceea ce imi doream, ca ai mei nu aveau posibilitatea (EU SPRE DEOSEBIRE DE TINE, STIAM CE VREAU SA MA FAC CAND VOI FII MARE), in anul 3, in urma unor probleme familiale, am inghetat-o, urmand sa o reiau dupa un an, dar pt ca nu-mi placea ce fac, pentru ca nu mi-a tras nimeni una dupa ceafa, pt ca la 21 de ani ma credeam buricu pamantului, si stiam eu foarte bine ce e mai bine pt mine, pe baza experientelor traite de mine nu am reluat-o ...
eeee ... CE SA VEZI ...CEA MAI MARE GRESEALA A VIETII MELE, greseala care are repercursiuni asupra familiei ... asupra copiilor mei, asupra veniturilor familiei
Am zis ca voi da la o alta facultate ... dar ce sa vezi ... CONJUNCTURA VIETII a fost in asa masura incat nu am reusit. Pentru ca chiar daca nu ai terminat prima facultate a 2-a se plateste ...

sfat: MUSAI TREBUIE SA FACI CA MINE, RENUNTA LA FACULTATE ... CA E DE BINE ...e ce mi-am dorit la 21 de ani, cand ziceam ca mie nu o sa mi se intample ca la toata lumea, la mine ROATA VA FI TRAPEZ, NU CERC

3. daca la 19 ani ai trait atat de multe experiente, si ai cunoscut atatia oameni de la care ai avut ce invata, atunci cu siguranta ai observat ca vorbele din batrani cam sunt reale

CAND 2 ITI ZIC CA ESTI BEAT, TE DUCI SI TE CULCI.

totul in viata se plateste mai devreme sau mai tarziu: CU CE PALMA DAI, CU AIA PRIMESTI.

PS: Multumesc lui Dumnezeu in fiecare zi pentru familia mea, pentru sot, pentru copii mei minunati, dar NU MA POT IERTA PE MINE pentru decizia de a nu continua facultatea (o idiotenie de facultate, dar HARTIA conteaza)

aaa ... EU NU AM RENUNTAT LA FACULTATE CA SA MA MARIT SI SA MA DEDIC FAMILIEI, m-am maritat la 4 ani dupa ce am inghetat-o

FA CA MINE, CA E DE BINE ...
sa-mi zici cand vrei sa-ti dau scris ... e superb sa ai regrete, luna de luna cand iei salariul si esti constient ca o HARTIE face diferenta

Casa de piatra!
galmi, utilizator
:oops:
Cum juridic s-a răspuns și de sfaturi de viata, domnișoara nu are nevoie, închidem urandu-i lucruri bune, drum ușor prin viata!