Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... informatie custodie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

informatie custodie

Buna ziua
Ma numesc Oana si locuiesc in Spania unde am nascut acum 6 ani un copil al carui tata este de nationalitate spaniol .Nefiind casatoriti dar crescand copilul impreuna cu el acum ma vad obligada sa ma intorc inapoi in tara si doresc sa stiu in aceasta situatie carui parinte ai revine custodia in cazul in care tatal copilului nu doreste sa paraseasca Spania?
Va multumesc anticipat pt raspuns.
Oana Balaci
Daca in prezent va aflati inca in Spania impreuna cu minorul sunt competente instantele de acolo pentru stabilirea custodiei potrivit Regulamentului UE 2201.
Daca va intoarceti in Romania devin competente instantele de aici care raportat la cele scrise de dvs probabil vor stabili autoritatea parinteasca in comun pentru ambii parinti si domiciliul copilului la mama, tatal urmând sa fie obligat la plata unei pensii de intretinere
Dacă vă întoarceți în țară cu copilul, având reședința obișnuită în țară, instanțele din România sunt competente în ce privește autoritatea părintească.