Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Inselata la cumparare apartament
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Inselata la cumparare apartament

Buna! Sunt o tanara mama care-mi cresc singura copilul nascut in afara casatoriei si nerecunoscut de tata. Cu chiu cu vai am reusit sa cumpar un apartament. Vanzatorul, desi in contractul de la notar a declarat ca vinde liber de...bla, bla si cu plata la zi a energiei electrice, apa, utilitati, tot. La cateva zile, cand ma mutam, a venit cititorul de la curent. Contorul este in apartament. A citit contorul si cand mi-a venit factura era sa lesin: peste 5.000 de kwh. Am mers la electrica si aia m-au presat sa semnez un angajament de plata, desi nu eu consumasem atata curent. Cu gandul la bebe, ce fac cu el fara curent, am semnat ca proasta. Acum ma gandesc sa-i fac o plangere penala pt. inselaciune vanzatorului. Am citit ca actul semnat in fata notarului are calitatea de inscris autentic (?!) si a minti inseama ca faci in fals iar daca folosesti actul e vorba de uz de fals. Peste toate e si inselaciunea. Un proces in instanta impotriva electrica pt. comportament de monopol, nu-mi permit. Nici impotriva vanzatorului, ca n-am bani de timbre si avocat. Ma gandesc ca-l sperii cu plangerea penala. Va rog sa ma ajutati sa o redactez! Astept sfaturi. Multumesc.
Pentru a va sfatui bine si corect ar trebui sa stim ce ati semnat la ENEL. Ce prevede acel contract semnat cu ei. In mod legal ENEL ar fi trebuit sa incheie cu dumneavoastra un nou contract de furnizare servicii care sa aibe data, ziua in care s-au semnat actele notariale. Trebuia sa faceti o cerere de schimbare proprietar si in urma cererii si taxelor corespunzatoare trebuia ca cineva de la ENEL in prezenta dumneavoastra sa citeasca contorul si de la acel index sunteti obligata sa achitati.daca nu s-a procedat asa ENEL este vinovat si puteti anula orice alte demersuri facute de ei,
Daca nu aveti un contract nou de furnizare energie electrice pe numele dumneavoastra ci doar un angajament de plata a curentului , sustin ca acest angajament poate fi anulat fara probleme....si va luati ca ajutor legal un inspector de la Protectia consumatorului pentru stabilirea corecta a lucrurilor. Daca nu aveti contract de furnizare a curentului pe numele dumneavoastra nu aveti cum plati curentul altuia. ATENTIE ...nu mai semnati nimic si nu mai cereti nimic celor de la ENEL pana nu faceti demersurile legale spuse mai sus. Nu mergeti singura la ENEL pentru ca cei de acolo nu vor fi de partea dumneavoastra ci de partea angajatilor lor...nu fiti naiva...inca odata.

Dar eu zic ca ar trebui sa faceti o plangere si impotriva notarului la Camera Notarilor Publici pentru ca obligatia lui era sa solicite de la vanzator toate actele apartamentului ...adica si facturile de la curent si gaze si de la intretinere....nu se putea incheia contractul de vanzare cumparare fara ele.....deci mai vinovat decat vanzatorul este notarul ..ca el nu a respectat legile.....
Shamy a scris:

Pentru a va sfatui bine si corect ar trebui sa stim ce ati semnat la ENEL. Ce prevede acel contract semnat cu ei. In mod legal ENEL ar fi trebuit sa incheie cu dumneavoastra un nou contract de furnizare servicii care sa aibe data, ziua in care s-au semnat actele notariale. Trebuia sa faceti o cerere de schimbare proprietar si in urma cererii si taxelor corespunzatoare trebuia ca cineva de la ENEL in prezenta dumneavoastra sa citeasca contorul si de la acel index sunteti obligata sa achitati.daca nu s-a procedat asa ENEL este vinovat si puteti anula orice alte demersuri facute de ei,
Daca nu aveti un contract nou de furnizare energie electrice pe numele dumneavoastra ci doar un angajament de plata a curentului , sustin ca acest angajament poate fi anulat fara probleme....si va luati ca ajutor legal un inspector de la Protectia consumatorului pentru stabilirea corecta a lucrurilor. Daca nu aveti contract de furnizare a curentului pe numele dumneavoastra nu aveti cum plati curentul altuia. ATENTIE ...nu mai semnati nimic si nu mai cereti nimic celor de la ENEL pana nu faceti demersurile legale spuse mai sus. Nu mergeti singura la ENEL pentru ca cei de acolo nu vor fi de partea dumneavoastra ci de partea angajatilor lor...nu fiti naiva...inca odata.

Dar eu zic ca ar trebui sa faceti o plangere si impotriva notarului la Camera Notarilor Publici pentru ca obligatia lui era sa solicite de la vanzator toate actele apartamentului ...adica si facturile de la curent si gaze si de la intretinere....nu se putea incheia contractul de vanzare cumparare fara ele.....deci mai vinovat decat vanzatorul este notarul ..ca el nu a respectat legile.....

Am uitat sa va spun ca in plangerea formulata impotriva notarului sa cereti drept despagubire suma imputata de ENEL pentru plata curentului ...asa ca sa fiti despagubita in caz ca nu faceti nimic cu angajamentul acela semnat la ENEL. Daca nici Camera Notarilor Publici nu face nimic pentru dumneavoastra, ca este posibil, corb la corb nu-si scoate ochii cautati pe internet, de la alti notari ce documente trebuie sa contina dosarul de vanzare cumparare...eu sustin ca trebuia sa aibe aceste facturi...si apoi il puteti da in judecata sau formua plangere impotriva lui la Parchet....dar atentie in plangerea penala nu faceti presupuneri de genul ca ar fi fost mana in mana cu vanzatorul ci doar explicati faptele asa cum s-au petrecut fara incadrari juridice...ca sa nu va pomeniti ca se vor intoarce impotriva dumneavoastra....
am gasit pe internet pe site-ul uniunii notarilor ce acte trebuie sa contina dosarul de vanzare cumparare
a) Partile se prezintă personal cu actele de identificare sau prin mandatar, cu procură autentică, mandatar care se identifică conform art.51 din Legea nr. 36/1995, republicată;

b) Actele de proprietate, (în funcţie de specificul tranzacţiei, apartament sau construcţii şi/sau terenul aferent în original sau duplicat;

c) Încheierea de intabulare în original / sau copie lagalizate ANCPI , împreună cu documentaţia cadastrală (în original sau copie după aceasta);

d) Certificat de atestare fiscală emis de organul fiscal competent al autorităţii administraţiei publice locale care să ateste achitarea tuturor obligaţiilor locale datorare autorităţii administraţiei publice locale pe a cărei raze se află înregistrat fiscal bunul care se înstrăinează, la solicitarea contribuabilului sau a notarului, respectiv împuternicitului acestuia, conform delegării date de către contabil (art. 113, alineatul (1) Cod procedură fiscală, modificat prin Legea 126/2012 privind aprobarea Ordonanţei Guvernului nr. 29/2011 pentru modificarea şi completarea OG nr. 92/2003 privind Codul de procedură fiscală, publicat în Monitorul Oficial nr. 484/16.07.2012), ce poate fi utilizat pe toată perioada lunii în care se emite, putând fi prezentat de contribuabil, în original sau în copie legalizată (conform art. 113, alineatul (3) Cod procedură fiscală, modificat prin Legea 126/2012 mai sus menţionată);

e) Extrasul de carte funciară pentru autentificare sau Certificatul de sarcini emis de Oficiul de Cadastru şi Publicitate Imobiliară (O.C.P.I. ) de la locul situării bunului imobil obţinut de notarul public la cererea vânzătorului, ce poate fi utilizat în termen de 10 (zece) zile lucrătoare, calculate de la data depunerii cererii la O.C.P.I.- ul competent, perioadă de valabilitate stabilită prin art. 54 alin (1) din Legea cadastrului şi a publicităţii imobiliare nr. 7/1996, republicată cu modificările şi completările ulterioare (articol modificat şi completat prin Art. III din Legea nr. 60/2012);

f) Adresă emisă de instituţia bancară în favoarea căreia există constituite ipoteci şi interdicţii, în cazul în care imobilul ce se doreşte a fi înstrăinat este grevat de ipoteci constituite în favoarea unor instituţii bancare din care să reiasă acordul expres al acestora cu privire la înstrăinare şi procedura radierii ipotecilor şi interdicţiilor aferente;

g) Certificat de performanţă energetică a clădirii , eliberat potrivit Legii nr. 372/2005, modificata, privind performanţa energetică a clădirii de un auditor energetic autorizat (doar în cazul vânzării şi închirierii). ( www.aaec.ro ) Legea nr. 372/2005 mai sus menţionată reglementează obligaţia vânzătorului de a pune la dispoziţia cumpărătorului certificatul de performanţă energetică;

h) Certificate de căsătorie vânzători şi cumpărători (după starea civilă a participanţilor la actul juridic civil);

i) Dovada exercitării / neexercitării dreptul de preemţiune instituit prin Legea nr. 422/2001 republicată, cu modificările şi completările ulterioare, privind protejarea monumentelor istorice (de ex: clădiri de valoare istorică sau arhitecturală deosebită sau terenuri pe care se găsesc vestigii istorice); ( www.cultura.ro ).

j) Toate facturile emise de societăţile prestatoare de servicii cu care există încheiat contracte de furnizare de servicii (curent electric, canalizare, apă, etc) şi chitanţele doveditoare de plată a acestora, in conformitate cu art.53 din Legea 51/2006

DECIIIIIIIII actionati impotriva notarului care nu si-a facut datoria conform legii.

pai n-ati inteles ce a scris initiatoarea!!!

Vechiul proprietar avea facturile de electricitate platite la zi, numai ca nu s-a facturat intreaga cantitate, diferenta dintre indexul facturat si cel real era de 5000 kWh. Problema este ca initiatoarea a semnat ca preia indexul, adica acea diferenta nefacturata... Notarul nu este vinovat, n-avea de unde sa stie. Inselaciunea este a vechiului proprietar iar compania de electricitate a facut un abuz. Initiatoarea trebuia sa verifice indexul trecut pe factura cu ce arata contorul si sa nu se lase intimidata de cei de la compania de electricitate. Urgent - reclamatie scrisa si inregistrata catre conducerea respectivei companii cu mentionarea clara a situatiei, cu argumentare imposibilitatii efectuarii unui consum de 5000 kWh in x zile si cu amenintare de prezentare a cazului la ANPC si ANRE.
Puteti explica,daca traiti in Romania, cum puteti sa aveti facturile la zi si totusi sa fie diferenta neincasata de 5000kw? ENEL face citiri la fiecare trei luni....regularizari.....deci cum sunt facturile la zi? Ati avut dumneavoastra, vreodata, castig de cauza de la o institutie din Romania? Adica sefii sa faca ceva impotriva subalternilor?