Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Informatii divort si ordin de restrictie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Informatii divort si ordin de restrictie

Va scriu in speranta de a primi niste lamuri in privinta divortului cu un sot violent.
Mai exact: suntem 2 frati majori iar mama ar vrea sa divorteze de tatal meu care bea si devine violent (verbal si sparge lucruri prin casa, da drumu la gaz aprinzandu-si tigarea spunand ca vrea sa isi dea foc, dar momentan nu s-a ajuns la violenta fizica). Ultima oara a venit sa "vorbeasca" cu mine si fratele meu avand 2 cutite in mana ptr intimidare.
Mama ar vrea sa divorteze dar ii este frica ca ne va face ceva noua sau ei si tot sufera avand probleme cu tensiunea inima etc, fratele meu fugise de acasa din cauza depresiei acum cativa ani (era major).
Noi locuim intr-un apartament cu 2 camere si mai avem o casa la tara terminata in proportie de 90%.
Intrebarea mea este: daca mama depune cererea de divort cam in cat timp se termina procedura, cam ce costuri implica si cel mai important daca putem avea un ordin de restrictie ptr tata sa nu se apropie de noi sau de ea in timpul desfasurarii procedurii de divort.
skeptic, utilizator
Se poate obtine un ordin de protectie impotriva sotului violent, acest tip de actiune judecandu-se in regim de urgenta conform unei proceduri speciale (aprox 1 saptamana), iar in cazul admiterii, daca exista probe cu privire la cele invederate de dvs, sotul poate fi indepartat o perioada de 6 luni din locuinta cu posibilitatea de prelungire a ordinului de protectie.

Durata divortului depinde de la caz la caz in functie de tipul de divort ales (prin acord, culpa exclusiva a sotului violent, etc) si de probele administrate putând dura intre 3-6 luni.
Vă sfătuiesc să sunați la 112 când se mai întâmplă astfel de violențe și amenințări. Bineînțeles, mama să formuleze acțiune de divorț și ordin de restricție.
Multumesc ptr ca v-ati facut timp sa-mi raspundeti.
O mica intrebare: la probe se ia in considerare ce declaram noi ca martori? sau este nevoie de persoane din afara familiei neinrudite?
Pentru divorț se pot audia persoane din familie.
Voi ca si copii ai sotilor, nu puteti fi martori la divort.

de tatal meu care bea si devine violent (verbal si sparge lucruri prin casa, da drumu la gaz aprinzandu-si tigarea spunand ca vrea sa isi dea foc, dar momentan nu s-a ajuns la violenta fizica). Ultima oara a venit sa "vorbeasca" cu mine si fratele meu avand 2 cutite in mana ptr intimidare.

Cand mai aveti episoade din astea, ar trebui sa chemati politia.
gi-jane2, moderator