Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... completare declaratia 392b
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

completare declaratia 392b

Buna ziua,
As dori sa stiu daca in declaratia 392b, in rubrica de achizitii, se trec sumele platite la trezorerie, cu titlu de impozite, de asemenea taxa ptr autoriz.de functionare platita la Primarie. Ma gândesc ca de vreme ce ele apar in jurnalul de cumparari ar trebui trecute. Gresesc?
Va multumesc frumos!
in jurnalul de cumparari apar doar facturile primite pe numele si cui-ul pfa-ului.
pentru plata impozitelor sigur nu ati primit factura
Buna
Intrati pe situl ANAF si la rubrica " toate formularele cu explicatii" gasiti ceea ce va intereseaza.
Va multumesc frumos! Dar balul abia acum incepe :) : ce fac daca in 2013 si 2014 le-am trecut si pe acestea?
D392 nu are varianta rectificativa, din pacate
completati corect pentru anul acesta
Multumesc inca o data!