avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 490 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... completare declaratia 392b
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

completare declaratia 392b

Buna ziua,
As dori sa stiu daca in declaratia 392b, in rubrica de achizitii, se trec sumele platite la trezorerie, cu titlu de impozite, de asemenea taxa ptr autoriz.de functionare platita la Primarie. Ma gândesc ca de vreme ce ele apar in jurnalul de cumparari ar trebui trecute. Gresesc?
Va multumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: liliana64 , utilizator 14:02, 9 Februarie 2016
in jurnalul de cumparari apar doar facturile primite pe numele si cui-ul pfa-ului.
pentru plata impozitelor sigur nu ati primit factura
Buna
Intrati pe situl ANAF si la rubrica " toate formularele cu explicatii" gasiti ceea ce va intereseaza.
Va multumesc frumos! Dar balul abia acum incepe :) : ce fac daca in 2013 si 2014 le-am trecut si pe acestea?
D392 nu are varianta rectificativa, din pacate
completati corect pentru anul acesta
Multumesc inca o data!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratia 392b iirina_19 iirina_19 Am si eu cateva intrebari si va multumesc daca ma puteti lamuri: 1. Declaratia 392B se depune de toate pfa-urile cu cifra de afaceri pana la 35.000 euro(cf ... (vezi toată discuția)
Declaratia 392 b dannuca dannuca Buna ziua! Sunt PFA, CAbinet individual, contabilitate in sistem real, neplatitor de TVA. In intervalul 2010-2015 am depus Declaratia 392B, la care in ... (vezi toată discuția)
Obligatie intocmire registru de vanzari/cumparari cristian_conea cristian_conea Pt. un PFA / Intrepr.Individ. neinregistrat in scopuri de TVA este obligatorie completarea registrului de cumparari si vanzari? (vezi toată discuția)