Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... taxe deschidere actiune partaj succesoral
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

taxe deschidere actiune partaj succesoral

Va rog sa-mi spuneti ce taxe trebuie sa platesc pentru deschiderea partajului succesoral ,4 mostenitori nu ne-am inteles si nu am putut merge la notar ,3 nu si-au exprimat optiunea succesorala ,procedura preliminara desfasurata ,bunul in valoare de 100000 lei deci din start 3% ,apoi pe capetele de cerere cat mai trebuie sa platesc ,se mai plateste pe fiecare succesor?
Va multumesc!
Buna seara,
Taxele sunt de 5% din valoarea bunului.
Nu exista taxe separate.