Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua,cum se poate face iesirea din indiviziune ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua,cum se poate face iesirea din indiviziune prin intelegere ...

Buna ziua,cum se poate face iesirea din indiviziune prin intelegere intre mostenitori,la notar sau in instanta?(3 frati au titlu de proprietate pe un teren.toti sunt decedati.)
Daca va intelegeti, la notar.
Buna ziua,

Pentru a se proceda la imparteala, trebuie realizata, in prealabil , dezbaterea succesorala.

Asadar, dezbaterile succesorale vor fi facuta in ordinea deceselor.

Succesorii sunt cei care si-au exprimat optiunea de a mosteni, in termen de 1 an de la deschiderea succesiunii prin moarte, in mod expres, prin declaratie notariala, ori in mod implicit, prin acte prin care au lasat sa se intrevada vointa de a succede.

Ulterior determinarii calitatii de succesor, a cotelor- parti din dreptul de proprietate, precum si dupa ce au fost stabilite bunurile cuprinse in masa succesorala, se poate realiza imparteala.

Nimeni nu este obligat sa ramana in stare de indiviziune.

Pentru partaj sunt necesare masuratori cadastrale, precum si intabularea dreptului de proprietate.

Dupa dezbaterea succesorala, cotele -parti din dreptul de proprietate, odata determinate, pot fi instrainate, cu titlu gratuit sau oneros, asa incat sa nu mai fie necesar partajul.