Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara studenta la zi si angajata full time
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara studenta la zi si angajata full time

Buna seara!
Am si eu o nelamurire cu privire la plata pensiei alimentare pentru un copil de 20 de ani stundeta la zi. Trebuie platita pensie alimentara in continuare sau nu? se poate sista doar pe perioada contractului de munca? Tatal s-a implicat la plata taxelor de scolarizare si a platit pensie alimentara desi nu are o decizie judecatoreasca ci doar pt ca si-a dorit ca, copilul sa mearga la o scoala si sa aibe un viitor mai bun.
A 2 a intrebare este daca nu mai plateste pensie si copilul introduce actiune in instanta se plateste si retroactiv? ideea este ca tatal a platit banii in mana fara o dovada a platii.
Pensia alimentara se plateste celor care fac studiile la zi si nu se pot intretine, nu sunt angajati, nu au contract de munca. Daca are salariu, nu mai primeste pensie.
Multumesc pt raspuns, acum contractele sunt pe o prerioada limitata initial...ce se intampla dupa expirarea contractului? adica tatal isi doreste ca fiica sa mearga la facultate si sa invete..nu sa lucreze...dar ea insista sa lucreze...si vrea sa stie si la ce sa se astepte...in cazul unei adresari in instanta a copilului? se ia in calcul si ca a lucrat si atunci nu trebuia sa ii plateasca pensie?
conico, utilizator
desi nu are o decizie judecatoreasca

daca nu exista, fata va primi pensie de la data depunerii cererii in instanta daca indeplineste conditiile.