avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 988 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale impozit teren
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

impozit teren

Buna ziua,
Va rog sa ma informati in urmatoarea chestiune:
O persoana fizica detine un teren intravilan (curti, constructii) la marginea caruia se afla o cladire de 30 mp - centrala electrica - care apartine E-on.
Aceasta centrala este singura cladire de pe acest teren si deserveste intreaga zona.
Intrebare: cine plateste impozitul pe cladire aferent si in sarcina cui cade efectuarea evaluarii?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: oblige , utilizator 10:31, 10 Februarie 2016
Cladirea este intabulata in CF? Cine este proprietarul ei din CF?
In cazul in care nu este intabulata, ea nu exista juridic.
(va intreb asa, pentru ca mai exista cazuri de astfel de ''cladiri'' pe care nu se plateste nimic)
Ultima modificare: Miercuri, 10 Februarie 2016
Nicoleta Silvia Hulpus, Consilier juridic
Da, cladirea este intabulata. La un moment dat, pe terenul respectiv au fost mai multe constructii, dar vechiul proprietar le-a desfiintat, desigur, in baza unei autorizatii.
Centrala, fiind functionala, a ramas.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Situatie juridica imobil atomatom atomatom Buna ziua Dorim sa achizitionam o casa, care in CF este inregistrata astfel adapost compus din bucatarie x mp, baie x mp, 2 camere x mp, camara x mp, ... (vezi toată discuția)
Help: gard sarma ghimpata ilegal pus pe terenul meu...ce fac? maserati111 maserati111 Am in proprietate un teren intravilan la marginea sectorului 5 si un vecin care se tot intinde ilegal cu garduri improvizate pe terenul meu, motivand ba ca il ... (vezi toată discuția)
Despre intabulare teodosie113 teodosie113 In cazul cand intr-o curte sunt situate doua corpuri de cladire acestea au nr cadastrale si de intabulare diferite sau nr. cadastral si de intabulare este ... (vezi toată discuția)