Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale impozit teren
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

impozit teren

Buna ziua,
Va rog sa ma informati in urmatoarea chestiune:
O persoana fizica detine un teren intravilan (curti, constructii) la marginea caruia se afla o cladire de 30 mp - centrala electrica - care apartine E-on.
Aceasta centrala este singura cladire de pe acest teren si deserveste intreaga zona.
Intrebare: cine plateste impozitul pe cladire aferent si in sarcina cui cade efectuarea evaluarii?
Va multumesc!
Cladirea este intabulata in CF? Cine este proprietarul ei din CF?
In cazul in care nu este intabulata, ea nu exista juridic.
(va intreb asa, pentru ca mai exista cazuri de astfel de ''cladiri'' pe care nu se plateste nimic)
Nicoleta Silvia Hulpus, Consilier juridic
Da, cladirea este intabulata. La un moment dat, pe terenul respectiv au fost mai multe constructii, dar vechiul proprietar le-a desfiintat, desigur, in baza unei autorizatii.
Centrala, fiind functionala, a ramas.