Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Proces verbal de contraventie - data gresita, model ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Proces verbal de contraventie - data gresita, model plangere, procedura

buna ziua,
am primit in data de vineri 05,02,2016 o amenda pentru depasirea vitezei legale pe raza judetului valcea, ieri 09,02 inaintea expirarii celor 48 ore m0am prezentat la caseria primariei sighisoara pentru plata a 50% din contraventie.Surpriza a venit la caserie ,cand caserita a spus ca nu poate sa-mi incaseze amenda deoarece agentul de politie a gresit data inscrisa pe procesul verbal notand anul intocmirii cat si anul savarsirii faptei 2015!!!.indrumarea a fost sa fac contestatie.Va rog sa-mi spineti ce am de facut si carei judecatorii trebuie sa ma adresez ,avand in vedere ca pe proces scrie ca o contestatie in termen de 15 zile ma pot adresa judecatoriei orasului Brezoi!Si ce trebuie sa cer?saun sa contest ?Va rog.....
Contestati masura amenzii si solicitati anularea acesteia, iar cererea va trebui depusa la judecatoria pe a carei raza ati fost oprit de organele de politie.
Imi cer scuze ,trebuie sa mentionez si faptul ca m-am prezentat la ghiseul primariei si ca nu mi s-au luat banii.? Multumesc