Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... URGENT!!!! Contract inchiriere imobil cu 3 proprietari
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

URGENT!!!! Contract inchiriere imobil cu 3 proprietari

Daca suntem 3 proprietari care detin cate 1/3 dintr-o garsoniera, contractul de inchiriere trebuie facut intre toti detinatorii si chiriasul sau poate fi doar pe numele unuia dintre ei ? Va rog mult sa imi raspundeti cat de repede pentru ca unul dintre proprietari se va muta definitiv in alta tara !!!
Coproprietarul respectiv poate imputernici printr-o procura notariala pe unul sau pe ambii coproprietari pt a semna contractul de inchiriere in numele lui.
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Multumesc pentru raspunsul prompt !
Am gasit un model de contract: [ link extern ]
La partile contractante, trebuie sa trec pe toti 3 proprietarii si al 4lea punct pe chirias ? (asta in cazul in care nu mai apucam sa facem la notar procura)
da!
e bine sa aveti totusi procura ca poate chiriasul sta 2 luni si apoi vine alt chirias si iar va trebui semnat contract.
In regula. Va multumesc !