avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 788 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Utilizare toate căile de recurs și apel
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Utilizare toate căile de recurs și apel

Bună ziua,

Ce alte cai de recurs, apel, etc, mai există dacă sau utilizat cele menționate? Atât național cât și internațional?
Cel mai recent răspuns: laur2013 , utilizator 19:48, 14 Februarie 2016
Depinde ce cauza supusa judecatii, in principiu mai sunt caile extraordinare de atac si ..CEDO
multumesc frumos.
Cel putin teoretic se poate formula contestatie in anulare(503-508 NCPC)si revizuire(art.509-513 NCPC), va puteti adresa CEDO in termen de 6 luni de cand hotarea este definitiva
Sansele sunt extrem de mici atat in caile mentionate anterior de coleg iar la CEDO sansele sunt mari ca cererea sa fie respinsa asa ca....
Am înțeles mulțumesc frumos

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Hotarare definitiva apel carsteaverginica carsteaverginica buna seara , instanta de Apel mi-a respins cererea de apel ca nefondata. Definitiv. mai pot ataca hotararea in vreun fel ? dosarul este civil. (vezi toată discuția)
Recurs carmen petrache carmen petrache Am castigat un proces cu banca pe fond,in apel a castigat pe tardivitatea apelului.....banca mai poate face RECURS???? (vezi toată discuția)
Cale de atac extraordinara dxt_morgan dxt_morgan Buna ziua, doresc sa mi ziceti va rog, ce cale de atac mai pot folosi in urm situatie ? Am pierdut custodia minorului, in cauza judecata la judecatorie, ... (vezi toată discuția)