Forum Discuţii juridice Executare silită poprire conturi in baza unei încheieri facuta de ...
Discuție deschisă în Executare silită

poprire conturi in baza unei încheieri facuta de executorul judecatoresc

În luna februarie 2011 am facut un împrumut la Provident, iar in martie 2012 am ramas fara venit si nu am mai putut achita ratele saptamânale.Azi am primit o încheiere din partea unui executor judecătoresc , neinvestită la judecătorie, si tot astăzi mi s-a facut poprire pe conturile din bancă.Precizez că nu am primit nici o somație până acum.Pot face cerere de executare silită? Pensia alimentară pe care o primesc în unul dintre conturi poate fi supusă popririi ?
Da?

Arătați-i asta - www.avocatnet.ro/content/art...
Mai am o nelamurire. Eu am retinere pe statul de plata 740 lei (un CAR), suma care este cam 40 % din salariu. Acum mi s-a retinut si 33% din banii de pe card direct la bancă pe baza executării silite. Ce pot face ca să nu mi se retină si luna viitoare acest procent de aproape 80% din venituri?
Dacă mi se face o plată directa prin trezorerie intr-un cont in care nu sunt eu titular , mi se poate poprii suma respectiva?
marilenabaiko, utilizator
Azi am dus la banci incheierea prin care s-a dispus suspendarea executarii silite. La una dintre banci au spus ca aceasta incheiere nu are nici o valoare si ca trebuie sa obtin de la executor o adresa in care sa dispuna ridicarea popririi. Ce sa fac?
marilenabaiko, utilizator
Una dintre banci mi-a oprit o suma de bani care mi-a intrat azi in cont desi vineri mi-a ridicat poprirea in baza incheierii civile pe care am depus-o la banca. E legal ?