Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... va rog un raspuns
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

va rog un raspuns

am o prietena care sta in italia cu sotul si fetita de 7 luni.s-au certat.el vrea sa se intoarca in romania,ea nu.am o intrebare.o poate obliga el sa se intoarca in tara impotriva vointei ei?daca baga el actiune de divort in romania,are vre-o sansa sa castige copilul?ei ii este friica ca daca se intoarce in tara,nu se mai poate intoarce cu copilul in italia,ptr.ca el nu o sa-i semneze procura.eu am stat cu ei in casa aici in italia.el o trateaza foarte urat.acum 3 zile a strans-o cu bareta de la poseta de gat.a fost la spital,i-au dat 5 zile de ingrijiri,dar nu poate sa-l denunte ptr.ca aici legea spune cand 2 soti se cearta,statul i-a copilul pana cand se rezolva conflictul.asa ca ea ,a renuntat la plangere.el o ameninta ca-i ia copilul,va rog frumos un raspuns.
Buna ana_lucia avand in vedere ca ea nu vrea sa plece din Italia sunt o multime de centre care ajuta femeile in dificultate cum este si cazul prietenei tale.Sper ca te-am putut ajuta si succes!!
www.oddii.eu/Servizi/centridonnemaltrattate.html
Buna seara, daca ea doreste sa divorteze de el poate sa angajeze ea ori familia din tara un avocat sa o reprezinte, nu e neaparat nevoie de prezenta ei in sala de judecata.Copilul poate sa fie incredintat oricaruia din cei 2 parinti, dar in principa se merge pe premisa ca e mai bine sa fie la mama.
Judecatorul va tine cont de binele copilului. Conventia cu privire Drepturilor Copilului "se urmareste interesul superior al copilului" si daca tatal este o persoana violenta asa cum spuneti judecatorul se va gandi de 2 ori inainte sa ia o decizie. Ar avea nevoie de niste martori ea pentru a o ajuta la tribunal pentru a demonstra violenta sotului si ca prezinta un pericol pentru copil sa fie in preajma lui. "Copilul are dreptul de a fi protejat impotriva oricaror forme de violenta, neglijenta, abuz sau rele-tratamente"
Numai bine!
Chiar daca instanta de judecata incredinteaza copilul minor mamei,pentru a iesi din tara este nevoie de acordul sotului.Categoric.