Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozit pe profit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozit pe profit

In anul 2014 in primele 3 trimestre am fost microintreperindere iar din octombrie 2014 am devenit platitor de impozit pe profit .La 31.12.2014 am inregistrat profit ,am calculat impozitul din care am scazut impozitul platit ca microintreprindere si mi-a ramas o suma de recuperat platita in plus. La sfarsitul anului 2015 am inregistrat profit.Intrebarea este ce se intampla cu sumele platite inainte de 2014 ca impozit pe microintreprindere,se pot scadea din impozitul pe profit al anului 2015?
multumesc
2014 Octombrie: impozit pe venit platit 10 lei
2014 Decembrie: impozit pe profit calculat 8 lei
Rezulta: -2 lei

2015 Decembrie: impozit pe profit calculat 12 lei
2016 Martie: impozit pe profit declarat si de platit 10 lei

Conform codului de procedura fiscala daca contribuabilul si administratia fiscala se afla in pozitie de creditor/debitor reciproc. Este indicat sa se solicite acest lucru printr-o cerere de compensare. In prealabil se solicita fisa de platitor (oglinda) pentru a se verifica concordanta intre evidentele firmei si a fiscului.