Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... executare silita
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

executare silita

Buna ziua. Vreau sa va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea situatie-in anul 2005 am girat pe cineva la un credit, ulterior in 2006 am fost inlocuit prin act aditional, in anul 2016 banca a vandut creanta si m- am trezit cu conturile blocate (incepand cu 11.02.), astazi am obtinut de la executor suspendarea executarii, urmand sa analizeze daca dispune incetarea executarii. Stiu ca daca executorul dispune incetarea nu ar mai avea r'ost contestatia la executare, dar as vrea totusi sa nu i las pe cei de la firma de recuperari sa scape nepedepsiti. Ce solutie as putea avea, avand in vedere punerea pe drumuri, faptul ca nu imi pot folosi salariul si ale cheltuieli ocazionate de aceasta greseala a lor? Multumesc
Dupa ce obtineti incetarea executarii silite de la executor, puteti actiona pe cale civila conform art.1.350 NCC,solictiand repararea prejudiciului creat, in masura in care exista un astfel de prejudiciu si il puteti dovedi.