avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 666 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inchiriere bunuri imobile, facturare fara TVA
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inchiriere bunuri imobile, facturare fara TVA

O societate comerciala a incheiat un contract de inchiriere cu o alta societate prin care ii pune la dispozitie un spatiu pentru folosinta (respectiv depozitarea unor bunuri). Emiterea facturii de chirie se va face fara TVA ? Ambele societati sunt platitoare de TVA.
Cel mai recent răspuns: mea culpa , utilizator 15:09, 16 Februarie 2016
se face fara tva dar daca doriti sa facturati cu tva puteti depune o notificare la anaf in care specificati asta

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tva la chirie cristinasova cristinasova Buna ziua! O societate nou infiintata platitoare de TVA, care plateste 3% impozit pe venit inchiriaza un spatiu proprietate catre o alta societate neplatitoare ... (vezi toată discuția)
Nota contabila miutaradu miutaradu sunt societate comerciala, am inchiriat un spatiu , am primit bani pe chirie in luna eliberand factura fiscala cu tva si chitanta Cum se fac contarile ? (vezi toată discuția)
Factura Iael Iael As vrea sa intreb daca emiterea facturii (in activitatea de prestari servicii ) catre beneficiar -persoana fizica si semnarea acesteia de catre client ... (vezi toată discuția)