Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... contributie CJAS
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

contributie CJAS

buna ziua,
as dori sa intreb,daca din ianuarie 2016,sunt somer fara indemnizatie(mi s-a incheiat perioada de 1 an),trebuie sa platesc contribuitie la casa de sanatate?
Si as dori sa stiu,daca fiica mea este somera (in plata),poate sa ma ia ca si coasigurat?
Si daca ma puteti indruma cu toata aceasta birocratie-de unde si cu ce sa incep..
Va mutumesc.
Cu stima
eukyra1, utilizator
1. Daca fiica dvs. este somer indemnizat ea este asigurata la sanatate, plata contributiei fiind efectuata de Agentia de Somaj.

2. - In aceasta calitate puteti fi coasiguratul ei la sanatate.
- De la Agentia de Somaj sa ia lista cu actele necesare pentru a va lua coasigurat.
va multumesc..am auzit ca se va modifica acest paragraf,vizavi de situatia in care sunt eu?...sunt situatii(chiar daca irelevante pentru guvern,stat),dar este oarecum ilogic sa platesti daca nu ai un venit(pe mine ma ajuta parintii in acest moment,din pensia lor).Probabil este o "categorie" ,mai colorata,a acestei tari,care au palate si care se erijaza,dar mai suntem si oameni de buna credinta,care chiar sunt intr-o situatie grava...dar,se pare,nu conteaza,suntem bagati toti intr-o singura oala...plus,nu am nevoie de serviciile din sistemul de sanatate,nu ar fi mai corect sa te taxeze in situatia cand ajungi la "cheremul"lor,a medicilor?Eu chiar nu am nevoie de medici!!!!(la cum se prezinta sistemul),prefer sa mor,sincer...
Acea prevedere este propusa - doar verbal - spre modificare de catre actualii guvernanti.

Cum si cand se va materializa vom sti in viitorul apropiat sau mai indepartat.
multumesc @freeelis...sa inteleg,ca pana se fructifica,trebuie sa platim..sigur,chiar daca vor modifica ceva,nu o vor face retroactiv...deci,romanul,bun de plata...
eukyra1, utilizator
Din cate am inteles, nu trebuie sa platiti .