Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... contributie CJAS
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

contributie CJAS

buna ziua,
as dori sa intreb,daca din ianuarie 2016,sunt somer fara indemnizatie(mi s-a incheiat perioada de 1 an),trebuie sa platesc contribuitie la casa de sanatate?
Si as dori sa stiu,daca fiica mea este somera (in plata),poate sa ma ia ca si coasigurat?
Si daca ma puteti indruma cu toata aceasta birocratie-de unde si cu ce sa incep..
Va mutumesc.
Cu stima
eukyra1, utilizator
@freeelis
adica?cum?sa inteleg ca nu e prevazut in noul cod fiscal obligativitatea celor fara venituri,de a plati contributii la sanatate??!!...am sunat azi la cjas,la somaj (unde am stiut),dar sincer sunt niste incompetenti,cer acte,dar habar n-au in ce consta(de ex.act doveditor ca e fiica mea??!!)si cand intreb daca ajunge certif.de nastere al fiicei,au zis ca ei nu stiu,ca n-au mai avut situatie asemanatoare!!??..asadar,nu inteleg de ce spuneti ca nu ar trebui sa platesc(ca azi,unde am sunat,nimeni nu a spus asta)
Va multumesc.
eukyra1, utilizator
A aparut azi o modificare la plata contributiei CAS..Ce s-a modificat mai excact? In cazul in care doresc sa ma ia ca si coasigurat o persoana cu domiciliul si angajarea in alt judet,se poate si cum trebuie sa procedez?
Va multumesc.
Persoanele care nu realizează venituri şi nici nu sunt coasigurate nu mai sunt obligate la plata contribuţiei de asigurări sociale de sănătate (CASS), potrivit unui act normativ intrat astăzi în vigoare.

Este vorba despre Legea nr. 112/2016 privind aprobarea Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 41/2015 pentru modificarea și completarea unor acte normative, precum și pentru reglementarea unor măsuri bugetare care a apărut luni în Monitorul Oficial, Partea I, nr. 408.

[ link extern ]

detalii si aici : www.avocatnet.ro/content/art...