Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Desfacere CIM disciplinar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Desfacere CIM disciplinar

Am urmatoarea problema : mi-am depus demisia fara a cere un numar de inregistrare, iar ulterior angajatorul a sustinut faptul ca el nu a primit nimic, nici demisia, nici echipamentul de lucru si nici datele din cartela tahografica, ei nedandu-mi la semnat nici un proces de predare-primire acum la sfarsit. Intre timp, am mers acasa, fiind in pauza la domiciliu (eu fiind sofer de camion si lucrand in strainatate aproximativ 3 luni), iar dupa vre-o luna de zile cand le-am cerut actele de inchidere a contractului mi s-a spus ca este suspendat contractul pe motive de absente nemotivate si ca va fi incetat ulterior pe motive disciplinare. Chiar daca eu le-am explicat ca am depus demisia si le-am dat toate detaliile, nu au vrut sa auda de asa ceva, dar culmea este ca nici nu m-au sunat in timpul cat am fost acasa sa vada de ce nu vin la lucru. Ce as putea sa fac in acest caz ca sa nu am CIM incheiat disciplinar deoarece nu este conform cu realitatea si angajatorul in mod voit mi-a ,,pierdut,, demisia?
Angajatorul este obligat să înregistreze demisia, în caz contrar săvâreste contravenţia prevăzută de art. 260 alin.1 lit. n din Codul Muncii, iar salariatul are posibilitatea de a face dovada demisiei prin orice mijloc de probă (art.81 alin.2 C.mun.).

Dovada o puteti face cu martori, avand in vedere ca poate exista persoane care au vazut ca vi s-a refuzat inregistrarea.