Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Titlu de proprietate gresit?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Titlu de proprietate gresit?

Am mers la un notar sa facem acte de donatie pentru casa.Bineanteles ca a trebuit o documentatie cadastrala pt casa si terenul aferent constructiei.Abia acum am descoperit ca nu tot terenul din gradina casei este trecut pe titlul de proprietate ,desi il detinem din 1974,de cand am construit casa.,primaria stie ca terenul e al nostru,nu a fost revendicat de nimeni si cu toate acestea acum nu putem incheia actele de donatie din cauza ca terenul nu e trecut pe titlu.Ce putem face acum,in aceasta situatie?
În această siuaţie , pentru terenul care-l deţineti fără acte va trebui să deschideţi o acţiune de uzucapiune.