Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... cheltuieli de divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

cheltuieli de divort

Va multumesc pentru raspunsuri.Aceasta nelamurire aveam si eu. Poate instanta sa oblige parata la plata de cheltuielilor de judecata daca reclamantul nu a solicitat in cererea lui de chemare in judecatata?
Poate avocata sa solicite oral, in fata instantei de judecata, la inchiderea dezbaterilor si iesirea la fond, in sustinerea concluziilor orale?
gianinafiliuta@yahoo.com, utilizator
Asa, pur si simplu reclamantul daca staruie si nu poate arata vina paratei, instanta desface casatoria?
Chiar daca nu s-a cerut in mod expres in actiune,la concluziile pe fond reclamantul ,fie el insusi,sau prin avocat,poate solicita cheltuieli de judecata.
Potrivit codului de procedura civila:
Art. 129
(2) Judecatorul va pune in vedere partilor drepturile si obligatiile ce le revin in calitatea lor din proces ...

Prin urmare, chiar daca nu s-au solicitat cheltuieli de judecata, instanta de judecata in vederea exercitarii rolului sau activ , inainte de inchiderea dezbaterilor, va pune in vedere partilor acest drept de a solicita cheltuieli de judecata.
florentina albu a scris:

Potrivit codului de procedura civila:
Art. 129
(2) Judecatorul va pune in vedere partilor drepturile si obligatiile ce le revin in calitatea lor din proces ...

Prin urmare, chiar daca nu s-au solicitat cheltuieli de judecata, instanta de judecata in vederea exercitarii rolului sau activ , inainte de inchiderea dezbaterilor, va pune in vedere partilor acest drept de a solicita cheltuieli de judecata.