Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... co, cm, demisie - toate in acelasi timp?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

co, cm, demisie - toate in acelasi timp?

Buna ziua,

As dori sa ma ajutati in urmatoarea problema:
Cum pot proceda ca si angajator, fara sa incalc legea in conditiile in care:
1. un angajat a intrat in concediu de odihna, cu o cerere prealabila de 24 h - fara sa astepte sa i se spuna cate zile de CO are dreptul, i se trimite acasa o instiintare prin care este anuntat ca are dreptul la un numar de X zile avand in vedere ca in timpul anului a avut un numar considerabil de absente nemotivate, dar care au fost platite de angajator;
2.acelasi angajat in momentul in care a primit aceasta instiintare s-a prezentat la sediul firmei cu un concediu medical - cod 585;
3.de retinut faptul ca in ziua in care s-a prezentat cu cererea pentru concediul de odihna s-a prezentat si cu cererea de demisie si cf legii ar trebui sa vina la serviciu 15 zile, dar acest preaviz a fost intrerupt de concediul medical;
4. stiu ca angajatului i se poate cere sa faca un set de analize in urma carora sa se ateste veridicitatea acelui concediu medical, dar..... medicul de medicina muncii este in concediu de odihna;
5. cum pot iesi din aceasta situatie ca si angajator, fara sa platesc acest concediu medical inainte de a fi verificat de medicul de medicia muncii fara sa incalc legea??
Va multumesc anticipat si astept raspunsul dumneavoastra pentru a putea rezolva aceasta situatie fara precedent pentru firma la care lucrez!
Eu nu inteleg cum se poate sa aiba cineva absente nemotivate platite de angajator (?!).
Daca sunt platite , nu sunt absente nemotivate . Daca a depus cererea de demisie in aceeasi zi cu cererea de concediu a crezut ca poate i se accepta concediu de odihna in preaviz . Nu a fost sigur de aprobare si a luat concediu medical .
Concediul medical,trebuie platit , in caz de motiv de neplata ( acordare nejustificata a CM) se anunta Casa de asigurari de sanatate . Dar e un drum foarte anevoios , greu de dovedit.
Daca nu i-ati facut cunoscuta aprobarea CO , suspendati perioada de preaviz cu CM , dupa care la incetarea contractului de munca acordati compensare pentrru zilele de co neefectuate .