Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... granituirea
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

granituirea

vecini mei au construit acum 20 de ani o locuinta ,dar ei nau stiut ca nu sint pe locul lor in totalitate.la ora actuala ma intereseasa daca pot sami recuperez locatia si ei sasi demoleze constructia deoarece este proprietatea mea si platesc inpozit pentru ia si sa o pot folosi as dori daca stie cineva care sunt caile de urmat, va multumesc
Incercati solutionarea pe cale amiabila consultand actele de proprietate cu vecinul . Daca nu va intelegeti va decide instanta daca formulati o actiune in granituire . Nu se va dispune demolarea unei constructii vechi despre care nu ati stiut pana acum ca e pe terenul dvs. partial , ci , probabil , teren in compensare .Mergeti la un avocat cu actele.
Este adevarat ca actiunea in granituire este o actiune in realizare si imprescriptibila extinctiv, insa chestiunea cu (va citez) "ei sasi demoleze constructia deoarece este proprietatea mea", nu se va intampla (din mai multe considerente, nu vi le expun aici caci nu are sens), insa daca aveti dreptate, sunteti indreptatit la niste compensatii (indemnizatii adecvate).