Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu prenatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu prenatal

buna ziua,
sunt insarcinata in 7 luni jumate si am cateva nelamuriri legate de concediul de maternitate (pre si postnatal):

- din cele 126 zile, daca imi iau 30 inainte de nastere, restul le pot lua in totalitate dupa ce am nascut, urmand ca abia apoi sa intru in concediu de crestere a copilului?

- baza de calcul pt prenatal se raporteaza la media salariului brut sau net din ultimele 6 luni?

- mai am 6 zile de CO neefectuate pe 2015 plus zilele aferente 2016 (aici cate zile se iau in calcul? se considera si lunile in careas fi in pre si postnatal, sau doar lunile pana la care intru in conc prenatal). Este mai benefic financiar sa intru direct in prenatal sau e mai bine sa iau intai zilele de CO?

- zilele de CO pot fi luate si la intoarcerea la munca?
Multumesc!
1.Cele 126 de zile se pot lua cum doriti dvs., in colaborare cu medicul.
2.Baza de calcul o reprezinta veniturile brute realizat in ultimele 6 luni.
3. Perioada de concediu de maternitate se considera la calculul nr.de zile de concediu de odihna.
Concediul de odihna se poate lua si la revenirea la serviciu dupa CCC, dar e o perioada destul de mare in care se pot intampla multe.
Luati-le acum pe cele 6 de anul trecut.