avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 735 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu prenatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu prenatal

buna ziua,
sunt insarcinata in 7 luni jumate si am cateva nelamuriri legate de concediul de maternitate (pre si postnatal):

- din cele 126 zile, daca imi iau 30 inainte de nastere, restul le pot lua in totalitate dupa ce am nascut, urmand ca abia apoi sa intru in concediu de crestere a copilului?

- baza de calcul pt prenatal se raporteaza la media salariului brut sau net din ultimele 6 luni?

- mai am 6 zile de CO neefectuate pe 2015 plus zilele aferente 2016 (aici cate zile se iau in calcul? se considera si lunile in careas fi in pre si postnatal, sau doar lunile pana la care intru in conc prenatal). Este mai benefic financiar sa intru direct in prenatal sau e mai bine sa iau intai zilele de CO?

- zilele de CO pot fi luate si la intoarcerea la munca?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: ana-cer , moderator 10:12, 19 Februarie 2016
1.Cele 126 de zile se pot lua cum doriti dvs., in colaborare cu medicul.
2.Baza de calcul o reprezinta veniturile brute realizat in ultimele 6 luni.
3. Perioada de concediu de maternitate se considera la calculul nr.de zile de concediu de odihna.
Concediul de odihna se poate lua si la revenirea la serviciu dupa CCC, dar e o perioada destul de mare in care se pot intampla multe.
Luati-le acum pe cele 6 de anul trecut.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu de crestere copil si prenatalul Piccolina83 Piccolina83 Buna ziua, as vrea sa stiu cum se face calculul pt indemnizatia de crestere copil, cu noua lege, in conditiile in care as intra in concediu de risc sarcina ... (vezi toată discuția)
Bună ziua. urmează să intru in concediu de odihnă iar apoi ... diana23ingrid diana23ingrid Bună ziua. Urmează să intru in concediu de odihnă iar apoi aș vrea să intru in cm apoi prenetal. Câte zile de concediu am pe anul 2021? 1,75 * nr de ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna rosflower rosflower Buna ziua! sunt insarcinata in 30 sapt.luna aceasta la sf.ar trebui sa intru in prenatal intrebarea mea este concediul de odihna pe anul acesta este din ... (vezi toată discuția)