Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Teapa pe olx
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Teapa pe olx

Buna ziua , am cumpărat un telefon pe olx , a fost probat la achizitie si telefonul mergea , imediat dupa ce vânzătorul a plecat am aflat ca are defecte fizice ascunse , am mesajele unde scria ca telefonul merge dar el avea defecte ascunse , pot face ceva ?
Multumesc frumos
gigiion2, utilizator
gigiion2 a scris:

[...] daca o da astfel : "telefonul la mine mergea , la proba mergea si s-a stricat la tine , nu e vina mea ceea ce ai facut tu cu el dupa ce am plecat"
problema este ca a si trecut ceva timp de la achizitie si pana azi , aproximativ o saptamana ,[...]

Eu v-am spus de garantie contra viciilor ascunse, adica defecte ale telefonului care nu puteau fi sesizate la o examinare directa si pe care vanzatorul le cunostea la momentul vanzarii si pe care nu le-a adus la cunostinta cumparatorului, iar daca le-ar fi adus in discutie, fie cumparatorul nu cumpara, fie nu ar fi platit acea suma de bani. Eu nu am vorbit de inselaciune, care nu are nimic de-a face cu garantia pentru vicii.

In plus ce v-am mai scris anterior?
trandafir2 a scris:

Desigur, aprecierea in concret a sanselor acestui litigiu, o veti face impreuna cu juristul care vede actele si stie exact imprejurarile.

Deci, repet: aprecierea in concret a sanselor acestui litigiu, o veti face impreuna cu juristul care vede actele si stie exact imprejurarile.
Din cate lasati de inteles v-ati cam impacat cu pierderea suferita si cautati tot felul de motive care sa va convinga sa nu faceti nimic. Este? Este si asta o varianta buna.