Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... bloc fara lift
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

bloc fara lift

Am rugamintea sa ma ajutati in urmatoarea problema.

Am achizitionat in februarie 2009 un apartament intr-un bloc cu lift, am achitat

intreaga suma (specific ca liftul nu s-a instalat). In contractul de vanzare-cumparare

incheiat la notar, constructorul se obliga sa instaleze liftul pana la data de 31 iulie 2009,

dar nici pana azi nu a demarat lucrarile de instalare a liftului.

Prin contractul de vanzare-cumparare nu se percep penalitati de intarziere

sau despagubiri in caz de neinstalare a liftului.

Ce ma sfatuiti sa fac?

Actiune in instanta formulata impotriva constructorului!
Incercati intai o discutie amiabila cu constructorul...si apoi, in functie de rezultatele discutiei veti stii cum sa actionati. Daca nu ajungeti la o intelegere, problema se va rezolva in instanta. Consider ca ar trebui sa deschideti actiunea toti locatarii...intrucat toti ati fost mintiti sau indusi in eroare.
Asta ar fi fost unul din primii pasi, dar cu acest constructor care s-a vazut cu banii in tolba, ma indoiesc ca va dori sa termine ceea ce a inceput.
Totusi, contractul de vanzare cumparare il obliga sa instaleze liftul.....in caz contrar sunteti in masura sa solicitati pe langa obligarea in instanta sa efectueze aceasta lucrare si daune morale.