Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Certificat de casatorie
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Certificat de casatorie

Buna ziua,
Sunt casatorita la Oficiul Starii Civile sector 5 cu sotul meu, cetatean italian, inca din 2001. Am observat ca pe certificatul de casatorie, ultima cifra a CNP- ului meu este trecuta gresit. Ce implicatii are acest lucru? Mentionez si ca certificatul de casatorie a fost transcris la autoritatea starii civile italiene, casatoria fiind recunoscuta inca de acum 15 ani si pe teritoriul statului italian, acum eu avand dubla cetatenie. Pot sta linistita sau trebuie sa fac ceva? Multumesc anticipat.
Buna ziua,
Va sfatuiesc sa mergeti si sa solicitati rectificarea atat in Romania cat si in Italia.
Riscati sa aveti probleme la orice eliberare de C.I sau pasaport ca sa nu vb despre copii.
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator