Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Buna ziua.
As avea si eu o nelamurire si sper sa ma ajutati.
Bunica mea ( in viata ) a fost casatorita cu bunicul meu ( decedat fiind). Acestia au 2 copii: tatal meu si un unchi. Tatal meu are la randul lui 2 copii( eu si un frate) iar unchiul nu are copii.
Bunica impreuna cu cei 2 fii au facut un act: certificat de mostenitor; in care scrie:
-natura succesiunii- legala
-mostenitori conform art.669 cod civil:
tatalui meu in calitate de fiu ii revine intreaga masa succesorala.

Au renuntat la succesiune: nimeni
Sunt straini de succesiune prin neacceptare conform art 700 cod civil: bunica si unchiul meu.

Tatal meu a murit (bunica inca traieste), la fel si unchiul meu.

Intrebarile mele sunt: 1.cine mosteneste aceste bunuri avand in vedere ca tatal meu este casatorit si are 2 copii?
2.As vrea sa stiu daca unchiul meu(fratele tatalui) ar mai avea drept la aceste bunuri?
Multumesc
Tatal dvs a fost unicul mostenitor al tatalui sau, probabil ca asa a fost intelegerea intre mostenitori. Nu ati scris daca mama dvs traieste, nici alte detalii despre bunuri.
Dvs si fratele il mosteniti pe tatal dvs, in cote egale. Daca mama traieste, e diferit, cota sa fiind mai mare, ca sotie supravietuitoare. Unchiul nu mai are drept la mostenirea dupa tatal dvs.

Mama traieste, dar ea renunta la drepturile ei in favoarea nostra, a copiilor.
Multumesc frumos pentru raspuns.