Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... vanzare creanta firma telefonie mobila catre societate ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

vanzare creanta firma telefonie mobila catre societate de recuperare

Buna ziua,

Va rog sa ma sfatuiti in urmatoarea problema:

In 2010 am incheiat un contract de furnizare servicii de telefonie mobila intre firma mea si Vodafone . Inca de la inceput am avut probleme cu semnalul (trebuia sa ies in strada la cca 100 m de sediu ca sa pot vorbi la telefon), lucru pe care l-am sesizat in nenumarate randuri, raspunsul fiind de fiecare data ca se lucreaza la extinderea retelei si ca problema va fi rezolvata. Pentru ca situatia a persistat, am solicitat rezilierea contractului pe motivul imposibilitatii utilizarii serviciilor contratate, raspunsul primit fiind acela ca dupa achitatea ulrimei facturi, acest lucru va fi facut. OK. Am achitat factura si din 2013 pana la sfarsitul lui 2014 s-a asternut linistea, pana cand intr-o buna zi primesc o somatie de plata a sumei de cca 6000 lei, reprezentand 700 lei factura restanta plus 5300 lei alte sume neincluse in baza de impozitare TVA (????). Am incercat sa solutionez situatia pe cale amiabila solicitand totodata si un raspuns in ceea ce priveste obligatiile Vodafone atunci cand nu asigura serviciile asumate prin contract, dar, surpriza: in ianuarie 2016 primesc o notificare de cesiune din partea unei firme de recuperare care imi spune ca a preluat creanta mea de la Vodafone. Printr-o noua adresa de luna aceasta, pe langa faptul ca firma se adreseaza societatii mele la persoana I singular (iti, tau, ... ta , etc), imi spune din marinimia ei ca, citez: "Iti vom stege definittiv suma de 301 lei din debitul restant de ....(cca 6000 lei), iar termenele de plata stabilite sunt de-a dreptul stupide si se bat cap in cap. Am mai remarcat faptul ca Notificarile sunt trimise de catre o societate de recuperare cu sediul in Bucuresti, iar titularul contului in care mi se solicita achitarea sumelor este o cu totul alta persoana juridica, un S.A., cu denumire ceha sau poloneza ...!!!!!!
Intrebarea mea este daca aceasta preluare de creante este legala si ce pot face imporiva ei?

Va multumesc.

Cu stima, Sergiu
aura_b a scris:

Buna ziua,

Va rog sa ma sfatuiti in urmatoarea problema:

In 2010 am incheiat un contract de furnizare servicii de telefonie mobila intre firma mea si Vodafone . Inca de la inceput am avut probleme cu semnalul (trebuia sa ies in strada la cca 100 m de sediu ca sa pot vorbi la telefon), lucru pe care l-am sesizat in nenumarate randuri, raspunsul fiind de fiecare data ca se lucreaza la extinderea retelei si ca problema va fi rezolvata. Pentru ca situatia a persistat, am solicitat rezilierea contractului pe motivul imposibilitatii utilizarii serviciilor contratate, raspunsul primit fiind acela ca dupa achitatea ulrimei facturi, acest lucru va fi facut. OK. Am achitat factura si din 2013 pana la sfarsitul lui 2014 s-a asternut linistea, pana cand intr-o buna zi primesc o somatie de plata a sumei de cca 6000 lei, reprezentand 700 lei factura restanta plus 5300 lei alte sume neincluse in baza de impozitare TVA (taxa de reziliere 869 Euro si Taxa dezactivare oferta 325,39 Euro). Am incercat sa solutionez situatia pe cale amiabila solicitand totodata si un raspuns in ceea ce priveste obligatiile Vodafone atunci cand nu asigura serviciile asumate prin contract, dar, surpriza: in ianuarie 2016 primesc o notificare de cesiune din partea unei firme de recuperare care imi spune ca a preluat creanta mea de la Vodafone. Printr-o noua adresa de luna aceasta, pe langa faptul ca firma se adreseaza societatii mele la persoana I singular (iti, tau, ... ta , etc), imi spune din marinimia ei ca, citez: "Iti vom stege definittiv suma de 301 lei din debitul restant de ....(cca 6000 lei), iar termenele de plata stabilite sunt de-a dreptul stupide si se bat cap in cap. Am mai remarcat faptul ca Notificarile sunt trimise de catre o societate de recuperare cu sediul in Bucuresti, iar titularul contului in care mi se solicita achitarea sumelor este o cu totul alta persoana juridica, un S.A., cu denumire ceha sau poloneza ...!!!!!!
Intrebarea mea este daca aceasta preluare de creante este legala si ce pot face imporiva ei?

Va multumesc.

Cu stima, Sergiu

Buna ziua,

Apelez din nou la bunavointa dvs si intreb:

Firma de recuperare continua sa ma bombardeze cu somatii si amenintari cu executarea silita. Ce ar trebui sa fac ?

Va multumesc !

Cu stima,
Sergiu